Szybka pożyczka przez Internet – jak pożyczać bezpiecznie?

Wzrost popularności szybkich pożyczek online sprawił, że praktycznie w każdym miesiącu na liście parabanków pojawiają się nowe firmy. Jednak nie wszystkie działają uczciwie, dlatego warto wiedzieć, na co dokładnie zwracać uwagę, wybierając firmę, w której zamierzamy zaciągnąć pożyczkę przez Internet, by później uniknąć kłopotów finansowych i prawnych.

Jakie informacje powinny być umieszczone na stronie internetowej parabanku?

Przede wszystkim na stronie internetowej powinny być umieszczone dane firmy pozwalające na zweryfikowanie jej wiarygodności. Jeżeli takich danych nie ma bezpośrednio na stronie, powinny znaleźć się w regulaminie udzielania pożyczki. Regulamin powinien być łatwo dostępny, np. z poziomu podstrony lub zakładki „pytania i odpowiedzi”, informacja taka powinna być możliwa do ściągnięcia go w jednym z powszechnych formatów plików tekstowych – np. PDF. Przykładem dobrze skonstruowanego serwisu pożyczkowego jest portal Vippo, gdzie wszelkie dane firmy oraz najważniejsze informacje dotyczące udzielenia pożyczki są bardzo łatwe do znalezienia. Przejrzyście powinna być przedstawiona również oferta – bez zapisów „małym druczkiem”. W większości portali parabanków kwotę i okres spłaty pożyczki można ustalić samodzielnie przy pomocy suwaków lub specjalnych kalkulatorów. Po wybraniu odpowiednich parametrów system powinien pokazać pełny koszt pożyczki – wysokość odsetek, opłat administracyjnych i przygotowawczych. Przed wysłaniem wniosku warto też sprawdzić, czy będą doliczane jakieś dodatkowe opłaty, np. za monity przypominające o konieczności terminowej spłaty lub za zmianę harmonogramu spłaty.

 

Na co zwracać uwagę, a czego unikać przy zaciąganiu pożyczek przez Internet?

Obok uczciwych firm pozabankowych działających w pełni legalnie, w sieci ogłaszają się również nieuczciwi przedsiębiorcy, którzy często wyłudzają dane osobowe lub wręcz pieniądze. W celu uniknięcia nieprzyjemności należy przede wszystkim dokładnie przeczytać regulamin działania firmy oraz treść przesłanej w mailu umowy (niekiedy umowy wzorcowe są dostępne już z poziomu strony internetowej). Jeżeli jakiekolwiek zapisy budzą nasze wątpliwości, warto skontaktować się z przedstawicielem firmy albo poszukać innego rozwiązania, które będzie bardziej nam odpowiadało. W umowie nie mogą się znajdować też tak zwane klauzule niedozwolone, które są niezgodne z wytycznymi UOKiK. Dzięki dokładnemu zapoznaniu się z umową unikniemy wielu nieprzyjemności. Przykładowo, niektóre firmy mogą pobierać opłaty już za pierwsze wezwania do zapłaty. Kolejną kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, jest sposób weryfikacji danych klienta. W większości przypadków jest to tak zwany przelew weryfikacyjny. Firma pożyczkowa podaje numer konta, na które należy przesłać przelew weryfikacyjny, co pozwala na potwierdzenie danych podanych we wniosku o pożyczkę. Kwota przelewu weryfikacyjnego w zależności od firmy może wahać się od 1 gr do 1 zł. Jeżeli pożyczkodawca żąda wyższego przelewu, może to oznaczać, że chce wyłudzić od klienta nie tylko dane osobowe, ale także pieniądze.