Dlaczego warto zostać rekruterem?

Przeglądając oferty pracy w różnych firmach, dość często można natknąć się na ogłoszenia dotyczące branży HR. Rekrutacja nowych pracowników oraz wszystkie zadania związane z tym procesem to pasjonujące zajęcie i nic dziwnego, że wiele osób wybiera je jako swoją ścieżkę kariery. Poznaj największe zalety bycia rekruterem!

Kontakt z ludźmi i ciągła wymiana myśli

Mimo że rekruter nie zajmuje się wyłącznie przeprowadzaniem rozmów kwalifikacyjnych (do obowiązków należy też przygotowanie i sprawdzanie dokumentacji, czy tworzenie ofert pracy), to kontakt z ludźmi zdecydowanie jest wizytówką tego zawodu. W pracy można spotkać osoby z różnych środowisk, o różnym podejściu i zetknięcie z nimi to świetne pole do samorozwoju i wielu interesujących rozmów.

Nastawienie na ciągłą naukę i rozwijanie swoich kompetencji

Dobry rekruter nigdy nie stoi w miejscu – zawsze powinien on szukać okazji do podniesienia swoich kompetencji i nauki coraz lepszego rozumienia ludzi. Może się dokształcać w dziedzinie psychologii, doradztwa zawodowego, a nawet socjologii. Każdy pretekst do lepszego zrozumienia potencjalnych przyszłych rozmówców jest dobry i warto zawsze je wykorzystywać.

Absolutny brak nudy i monotonnych zadań

Jak już wspominaliśmy, zakres obowiązków rekrutera obejmuje wiele różnych aspektów od szykowania strategii rekrutacyjnej firmy, przez udział w assessment center, na raportach z wykonanych zadań kończąc. Taka różnorodność skutkuje naprawdę dużymi możliwościami zdobywania nowych umiejętności i poszerzania swoich kompetencji na coraz to nowych polach. Oprócz tego doświadczenia z pracą zdalną pozwoliły otworzyć się też na nowe kanały przekazywania informacji, co stanowi źródło kolejnego urozmaicenia.

Poczucie dużego wpływu na pracę firmy

Od rekrutera zależy to, jakie osoby zostaną zatrudnione w danym miejscu, czy zgrają się z resztą zespołu i jak przełożą się na efektywność działania przedsiębiorstwa. To bardzo odpowiedzialne zadanie, które korzystnie wpływa na postrzeganie własnej osoby. Sprawia ono również wrażenie bycia ważną częścią miejsca pracy, a nie jedynie przysłowiowym trybikiem w maszynie.

Stosunkowo szybka droga awansu oraz do wyższych zarobków

Wiele osób w różnych zawodach obawia się tkwienia na tym samym stanowisku przez wiele lat, skutkującego brakiem awansu i ciągłą stagnacją. Sukces rekruterów zależy w dużej mierze od nich samych – to ich działanie przekłada się bowiem na efektywność firmy poprzez wkład nowych pracowników. Stosunkowo szybka droga do stanowiska wyżej w hierarchii, a co za tym idzie do lepszej płacy, to zaleta często podnoszona przez osoby pracujące w sektorze HR.

Zdobycie cennego doświadczenia w branży

Praca jako rekruter pozwala od podszewki poznać tę branżę, dzięki czemu każdy zyskuje praktyczne doświadczenie w tej materii. Może się ono przydać wtedy, gdy dana osoba sama aplikuje na jakieś stanowisko. Znając wszystkie tajniki procesu rekrutacji, wie jak przez niego przejść, dzięki czemu ma większe szanse na odniesienie sukcesu i zdobycie konkretnej pracy.

Mimo ze praca podczas procesu rekrutacji nie należy do łatwych, to obfituje w mnóstwo pozytywnych doświadczeń. Nadaje się idealnie dla osób poszukujących ciągłych urozmaiceń i z pewnością pozwala ciągle się rozwijać.

Jeżeli chcesz zostać rekruterem, to koniecznie zapoznaj się z platformą rekrutacyjną Jobllegro.com/recruiter