Jakie jest ryzyko związane z inwestycją w kryptowaluty?

Inwestycja w kryptowaluty to bardzo popularna forma lokowania kapitału. Pierwszą kryptowalutą na świecie był Bitcoin założony przez osobę bądź grupę osób o pseudonimie Satoshi Nakamoto - miało to miejsce w 2009 roku. Od tego czasu na rynku pojawiły się setki nowych kryptowalut, a liczba osób zainteresowanych tym sposobem lokowania kapitału zdecydowanie wzrosła. Niestety, wielu początkujących inwestorów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duże ryzyko wiąże się z inwestowaniem środków w waluty cyfrowe. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.

Kryptowaluty - definicja pojęcia 

Kryptowaluty, czyli wirtualne waluty cyfrowe, to określenie dla specjalnego rodzaju walut funkcjonujących w ramach zdecentralizowanego systemu. W porównaniu do standardowych walut fiducjarnych, kryptowaluty nie posiadają żadnej instytucji rządowej lub finansowej, która miałaby za zadanie regulować ten rynek. Co ważne, emisja kryptowalut odbywa się na zasadzie peer-to-peer, czyli za pośrednictwem bezpośredniej wymiany między użytkownikami.

Kryptowaluty są oparte na technologii blockchain. Pozwala ona na bezpieczne przetwarzanie i przechowywanie transakcji. Wszystkie transakcje są zapisywane w blokach i łączone z poprzednimi transakcjami w łańcuch bloków, co gwarantuje bezpieczeństwo i poszanowanie prywatności. W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w kryptowaluty. Niestety, brak odpowiedniego przygotowania merytorycznego do tego rodzaju inwestycji może skutkować tym, iż w krótkim czasie straci się całość zainwestowanych funduszy. 

Warto wiedzieć o tym, że wartość poszczególnych kryptowalut ulega bardzo częstym wahaniom, co może skutkować tym, iż w krótkim czasie utracimy całość zainwestowanego kapitału. Aby się przed tym ustrzec, należy postawić na edukację. 

Jakie ryzyko towarzyszy inwestowaniu w kryptowaluty?

Jedną z cech rozpoznawczych kryptowalut są bardzo duże wahania cen. Nawet w ciągu jednego dnia cena jednej kryptowaluty może wzrosnąć bądź spaść o kilkaset procent. Wynika to z braku regulacji a także wysokiej zmienności popytu i podaży. Aby ustrzec się przed tym ryzykiem, inwestorzy powinni stawiać na dywersyfikację portfela - inwestować w różne kryptowaluty oraz stosować długoterminowe strategie inwestowania. 

Każdy posiadacz kryptowalut musi też posiadać portfel kryptowalutowy, w którym przechowuje zakupione przez siebie waluty. Portfel ten narażony jest na kradzież, ataki hakerskie lub błędy użytkownika. W celu zminimalizowania ryzyka inwestorzy powinni decydować się na korzystanie z portfeli zapewniających najwyższy poziom bezpieczeństwa. Ważne jest także stosowanie mocnych haseł i nieudostępnianie danych do logowania osobom postronnym. 

Bardzo poważnym ryzykiem jest też brak wiedzy i doświadczenia - może to skutkować podejmowaniem złych decyzji inwestycyjnych, a w konsekwencji utratą zainwestowanego kapitału. W celu zminimalizowania ryzyka inwestorzy powinni stawiać na zdobywania wiedzy, poprzez czytanie publikacji branżowych, śledzenie wiadomości i komentarzy ekspertów, a także korzystanie z platform edukacyjnych, takich jak kursy i szkolenia.