Sklep internetowy – doskonały sposób na biznes, nie tylko w czasie pandemii

Pandemia koronawirusa Sars-CoV-2 okazała się nowym impulsem rozwojowym w handlu online. Tak jak niemal całe życie społeczne, tak też i zakupy w związku z pewnymi obostrzeniami mającymi ograniczyć transformację wirusa, przeniosły się do Internetu. Można nawet powiedzieć, że Polacy jeszcze bardziej polubili zakupy online i nic nie wskazuje, aby po zakończeniu pandemii ta miłość miała szybko wygasnąć. I choć w ostatnim czasie, na fali tego boomu, powstało wiele nowych sklepów, to rynek e-commerce wciąż nie został jeszcze nasycony. Ponadto mając na uwadze deklaracje konsumentów o wzroście wydatków na dobra trwałe w najbliższym czasie, wydaje się, że to najlepszy moment na założenie własnego sklepu internetowego.

Boom w handlu online

Rynek handlu online, nie tylko na świecie, ale także i w Polsce, na skutek pandemii, rozwija się w sposób bezprecedensowy. Jak wynika z danych firmy Bisnode A Dun & Bradstreet Company na początku stycznia 2021 w Polsce było zarejestrowanych w sumie blisko 44,5 tys. sklepów internetowych - o 21,5 proc. więcej niż rok wcześniej. W pierwszym kwartale 2021 r. przedsiębiorcy zarejestrowali 3,4 tys. sklepów internetowych i wykreślili 1,4 tys. Łącznie przybyło 2 tys. sklepów internetowych, a ich liczba osiągnęła w sumie 46,5 tys. (https://www.rp.pl/Handel/304089960-Rekord-e-sklepow-Lawinowo-przybywa-nowych.html).

I choć ten nieco szalony trend rozwojowy na rynku e-commerce obserwujemy już od dawna, to ostatni rok w tym zakresie naprawdę był wyjątkowy. Eksperci szacują, że na koniec 2021 r. w Polsce może działać nawet 55 tys. sklepów online. Według analiz sprzed kilku lat rynek e-commerce w Polsce w 2020 r. miał osiągnąć wartość 70 mld zł, ale na skutek pandemii i zmiany zachowań konsumentów (przeniesienie aktywności zakupowej do sieci) przebił już wartość 100 mld zł. Powszechnie się wskazuje, że takie tempo wzrostu utrzyma się jeszcze przynajmniej do końca roku. Jednak to nie jedyny argument za założeniem sklepu internetowego akurat w tym momencie.

Polacy chcą wydawać

Zakupy (tzw. shopping) stały się w ostatnich dekadach stylem życia obywateli państw rozwiniętych. Nie na darmo mówi się od lat o rozwoju społeczeństw konsumpcyjnych, gdzie zakupy są najczęściej wybieraną formą spędzania wolnego czasu. Nawet zamknięcie większości sklepów stacjonarnych na skutek pandemii nie wyhamowało tego trendu, konsumenci przenieśli się do sieci. Już 7 na 10 Polaków robi zakupy online, a połowa z nich wydaje w sieci ponad 300 zł miesięcznie. Ta wartość zapewne będzie szybko rosnąć, ponieważ Polacy deklarują, że zamierzają zwiększyć w najbliższym czasie wydatki na dobra trwałe.

Ogromny entuzjazm zakupowy Polaków to najlepszy argument za otwarciem sklepu internetowego właśnie w tym czasie (Zobacz, jak zbudować zyskowny sklep internetowy, nawet jeśli nie masz wiedzy marketingowej: https://estrategie.pl/kurs-jak-zaczac-ecommerce/). Większość konsumentów, wydaje się, że nie tylko z obawy przed wirusem, ale także z wygody, nie wróci już do tradycyjnych zakupów, większość swoich potrzeb będzie realizowała online. 47 proc. konsumentów w najbliższych 12 miesiącach wyda więcej na sprzęt elektroniczny, sportowy, meble czy akcesoria domowe (badanie GfK „Corona Mood”, https://www.rp.pl/Ekonomia/304119962-Koniec-zaciskania-pasa-Polacy-chca-wydawac.html).

Filary sukcesu sklepu internetowego

Najbliższe miesiące związane z powrotem do życia w starej „normalności” po pandemii wirusa Sars-CoV-2 to najlepszy moment na założenie własnego sklepu internetowego, nie tylko w tych branżach, w których Polacy zamierzają zwiększyć swoją aktywność zakupową. W tej chwili potencjał rynku e-commerce jest tak ogromny, że błędem byłoby go nie wykorzystać. Sklep internetowy to nie tylko najlepszy sposób na usamodzielnienie (niezależność finansową), ale także na uodpornienie się od wszelkiego rodzaju wyjątkowych zdarzeń i sytuacji (choćby następnych pandemii, których specjaliści nie wykluczają, a nawet wręcz wskazują, że staną się one czymś, do czego będziemy musieli się przyzwyczaić).

Sukces sklepu internetowego zależy od wielu czynników. Trzy najważniejsze to: dojście do wysokiej jakości towarów w atrakcyjnej cenie, funkcjonalny (UX) i atrakcyjny wizualnie projekt sklepu oraz dostęp do innowacyjnych narzędzi ułatwiających prowadzenie biznesu online. Trzeba jednak pamiętać, że te czynniki są wobec siebie komplementarne i dopiero spełnienie wszystkich zagwarantuje nam finansowe prosperity. Nawet najlepszy asortyment nie sprawi, że sprzedaż będzie stale rosnąć, kiedy ścieżka zakupowa będzie niejasna i zawiła, a właściciel nie będzie w stanie sprostać codziennym obowiązkom (głównie w obszarze marketingu i logistyki). To wszystko sprawia, że już na początku warto pomyśleć o optymalizacji konwersji (poprawa współczynnika konwersji poprzez uroszczenie procesu zakupowego) oraz zaimplementowaniu rozwiązań odciążających w obowiązkach (np. marketing automation).

Podsumowanie

Chyba każdemu biznesmenowi przynajmniej raz w życiu pojawiła się myśl o wejściu w e-commerce. Jeśli i Ty nie raz myślałeś o założeniu własnego sklepu, ale dotychczas wahałeś się, to teraz jest najlepsza chwila, aby zrealizować to marzenie. Polacy, zresztą podobnie jak mieszkańcy innych krajów i kontynentów, można powiedzieć, że dzięki pandemii na nowo odkryli zakupy online. Polubili je tak bardzo, że chyba niechętnie wrócą do sklepów stacjonarnych. Ponadto, po długiej pandemicznej ascezie spragnieni są tak zakupów, że zamierzają w najbliższym czasie głębiej sięgnąć do kieszeni.