Szybka pożyczka przez internet - na co zwrócić uwagę?

Zasady udzielania pożyczek przez internet

Szybkie pożyczki przez internet są udzielane osobom w wieku od 19 do 73 lat. W zależności od instytucji pozabankowej przedział wiekowy może być rozszerzony i dostępny dla tych, którzy ukończyli 18 lat lub nieco zawężony – od 21 lat. Każdy potencjalny pożyczkobiorca to polski obywatel mający aktualne zatrudnienie lub stałe źródło dochodu. Firma pożyczkowa będzie oceniała jego zdolność kredytową, a więc możliwość uregulowania zobowiązania finansowego w terminie. Niektóre z nich sprawdzają też, czy ich przyszły klient nie został wpisany do rejestru dłużników. Może to być decydujące, ale nie musi. Kwotę i termin spłaty pożyczki wybiera sam pożyczkobiorca. Robi to za pomocą suwaka znajdującego się na stronie internetowej pożyczkodawcy.

Szybka pożyczka przez internet – wiarygodność instytucji parabankowej

Najważniejszym kryterium przy wyborze instytucji pozabankowej, od której chce się pożyczyć pieniądze, powinna być jej wiarygodność. Aby ją sprawdzić, należy wyszukać nazwę firmy w Rejestrze Firm Pożyczkowych oraz w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wpisane tam przedsiębiorstwa są zobowiązane do działania zgodnie z przepisami prawa i do etycznego podejścia do klientów. Powinny przestrzegać m.in. ustawy antylichwiarskiej, ustawy dotyczącej ochrony danych osobowych oraz Kodeksu cywilnego. Można też sprawdzić opinie innych osób na temat danych firm, dostępne w sieci. Warto zwrócić uwagę na wpisy tych, którzy współpracują z daną instytucją. Ci, którzy nie dostali pożyczki, zapewne będą wystawiali jedynie negatywne opinie. Ważne jest też, czy informacje na stronie pożyczkodawcy są przejrzyste i klarowne oraz to, jaki jest kontakt z pracownikami danej firmy.

Szybka pożyczka online – bezpieczeństwo danych

Przed wypełnieniem wniosku o szybką pożyczkę przez internet należy sprawdzić, czy na stronie internetowej jest protokół szyfrujący SSL. Zapewnia on bezpieczny przepływ danych, co jest istotne ze względu na podawanie wrażliwych danych osobowych we wniosku. Ze swojej strony także warto zadbać o bezpieczeństwo. Obejmuje to regularne skanowanie narzędzi elektronicznych programem antywirusowym oraz wykrywającym narzędzia szpiegowskie. Wypełnianie wniosku pożyczkowego i logowanie się do profilu na stronie pożyczkodawcy powinno być wykonane przez bezpieczne połączenie internetowe. W tym celu nie należy korzystać z hot-spotów i kawiarenek internetowych i innych ogólnodostępnych połączeń. Trzeba też ustawić silne hasło do profilu użytkownika. Powinno zawierać co najmniej 8 znaków, w tym małe i duże litery, cyfry oraz znaki szczególne.

Koszty związane z szybką pożyczką

Suma do spłaty powinna zostać wyliczona od razu przy wyborze kwoty pożyczki i termin na jej spłatę. Przed podpisaniem umowy pożyczkowej warto dokładnie zapoznać się z kosztami pożyczki. Są one opisane na stronie internetowej oraz w tabeli opłat i prowizji. Należy sprawdzić, czy nie ma ukrytych kosztów dodatkowych.