Konsekwencje braku serwisu kasy fiskalnej

Gdy jesteśmy przedsiębiorcami z własną działalnością gospodarczą zajmującą się sprzedażą produktów i usług, prawdopodobnie zdajemy sobie sprawę z tego, że musimy wejść w posiadanie kasy fiskalnej. To właśnie to urządzenie umożliwia nam ewidencję wszystkich transakcji na linii firma — klient i przede wszystkim, sprawia, że nasza działalność jest legalna. Przy kupnie kasy zostaniemy poinformowani o obowiązkowym przeglądzie i serwisowaniu naszego nowego zakupu. Co stanie się, gdy zignorujemy ten obowiązek? Pozwólcie, że Wam wytłumaczymy!

Co nam grozi?

Na samym początku warto postawić sprawę jasno: brak przeprowadzenia terminowego przeglądu kasy jest traktowane jako wykroczenie skarbowe. Na największe konsekwencje podatkowe są narażeni przedsiębiorcy, którzy skorzystały z przysługującej im ulgi na zakup urządzenia fiskalnego. Gdy podatnik w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencji sprzedaży dóbr i usług nie dokona w wyznaczonym terminie przeglądu technicznego, zostanie wezwany do zwrotu kwoty wydatkowanej na jej zakup. Dodatkowo grożą nam kary grzywny, które mogą wynosić nawet dwudziestokrotną wysokość minimalnego wynagrodzenia!

Jak uniknąć kary?

Skoro wiemy, co może nam grozić, gdy nie zachowamy odpowiedniej terminowości przy serwisowaniu kasy fiskalnej, to, w jaki sposób stwierdzić czy nadszedł już „ten” czas? Jako odpowiednią granicę możemy przyjąć okres 24 miesięcy. Licząc ten termin, należy wziąć pod uwagę jego pierwszy dzień, czyli ten, w którym nastąpiła fiskalizacja kasy lub ostatni z wykonywanych przeglądów. Warto wspomnieć o tym, że nie musimy tak ryzykować i czekać do ostatniego dnia z podjęciem decyzji o przeglądzie. Tak, jeżeli chcemy, to możemy robić to częściej, lecz kontynuując myśl o ostatecznym terminie, warto wspomnieć, że nie jest to dzień, w którym powinniśmy oddać urządzenie do serwisu! Ostatni dzień tego dwuletniego okresu to granica określająca dopełnienie wszystkich formalności, które doprowadziłyby do tego, aby w tym terminie był przeprowadzony przegląd.

Podsumowanie

Jak sami widzicie, wraz z posiadaniem kasy fiskalnej, prócz obowiązku prowadzenia odpowiedniej ewidencji, musimy również dostatecznie często serwisować nasze urządzenie. Oczywiście prócz kwestii czysto prawnych musimy zrozumieć, że jest to robione, aby pilnować czy nasza kasa działa w sposób nienaganny. Taki serwis jest w stanie wychwycić wszystkie błędy, które mogą być zarzewiem innych, znacznie poważniejszych problemów, za które Urząd Skarbowy może ukarać nas sporą grzywną.

Tekst powstał we współpracy z portalem Moja Nowoczesna Firma.