Koronawirus a kurs dolara

Świat w czasie pandemii uległ ogromnym zmianą. Pozamykane galerie handlowe, wstrzymane loty i masowe zwolnienia. Jak taki obrót spraw wpłynął na inwestorów? Czemu dolar jest teraz najbardziej pożądanym pieniądzem w świecie walut? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Dlaczego dolar jest taki silny?

Z powodu zaistniałej na świecie sytuacji normalnym jest, iż inwestorzy nie chcą wykładać swoich środków finansowych. Zamiast tego wolą zaopatrzyć się w gotówkę, a dokładniej rzecz ujmując w dolara. W chwili obecnej, gdy wiele firm zmaga się z kryzysem, wywołanym przez Covid-19, starają się one koncentrować przede wszystkim na przetrwaniu. Spowodowało to w tym momencie sytuację, w której dolar amerykański staje się zbyt silną walutą, powodując szkody dla innych krajów. 

Do czego może doprowadzić aktualny kurs dolara? 

Pierwszym problemem jest niestabilna płynność rynku giełdowego, która sprawia, że wiele firm może mieć problem z prognozom swoich przychodów na dłuższy okres czasu. Drugim problemem jest znacznie zwiększone ryzyko wymiany walutowej w nieamerykańskich firmach, które posiadają denominowany kredyt w dolarach amerykańskich. Przy aktualnej sytuacji dolar amerykański umocnił się w stosunku do euro o około 5,5%, o około 6% w stosunku do franka, o ok. 8% w stosunku do japońskiego jena i w pewnym momencie nawet o 14% wobec funta brytyjskiego. W toku wydarzeń, firmy z opisywanym wcześniej kredytem, muszą w tym momencie płacić znacznie więcej w swojej lokalnej walucie. 

Podsumowanie.

Koronawirus spowodował naprawdę duże zatrzęsienie w świecie finansów. Rynek walutowy szaleje, a udział instrumentów walutowych w całości zadłużenia firm prywatnych jest większy. Wiele osób uważa, że osłabienie się polskiego złotego to koszt, który musimy ponieść i nie ma od niego ucieczki. Niesprzyjająca sytuacja na świecie niestety odbija się w wielu dziedzinach gospodarki. Z racji, iż nie mamy na to większego wpływu, w obecnej sytuacji możemy tylko zagryźć zęby i czekać na dalszy rozwój wydarzeń. Trzeba mieć nadzieję, że wszystko kiedyś wróci do normalności.