8 wskazówek, które pomogą Ci rozpocząć pierwszą pracę po studiach

Jak zachować się w pierwszej pracy? Pójście do pracy na początku może być stresujące. Nie pozwól, aby nerwy wzięły górę nad Tobą. Ważne jest, aby być przygotowanym i podejść do sytuacji w odpowiedni sposób. Te 8 wskazówek pomoże Ci sprawić, że pierwszy dzień w pracy będzie udany.

Co powinieneś wiedzieć o swojej pierwszej pracy?

Rozpoczęcie pierwszej pracy może być stresujące, bez względu na to, czy właśnie kończysz studia, czy jesteś w trakcie ich trwania. Nawet osoby pewne siebie i otwarte mogą czuć się zaniepokojone stawiając pierwsze kroki w życiu zawodowym. Być może już od jakiegoś czasu poszukujesz swojej pierwszej pracy, co może być stresujące. Kiedy już znajdziesz pierwszą pracę, podekscytowaniu może towarzyszyć niepokój o to, jak sobie poradzisz. Nie pozwól, by strach podkopał Twoją pewność siebie. Nie zapominaj, jak ważne jest poczucie własnej wartości. Czy obawiasz się, że będziesz w stanie sprostać nowym wyzwaniom? Przypomnij sobie wszystkie swoje doświadczenia, w tym zajęcia na uczelni, staże i zajęcia pozaszkolne. Pomyśl także o wszelkich trudnościach, z jakimi przyszło Ci się zmierzyć. Choć może Ci się wydawać, że nie są one ważne, wzbogacą Twoje życie i dadzą Ci nowe perspektywy, które będziesz mógł wykorzystać w nowej pracy.

Łatwiej będzie Ci się poruszać w nowym środowisku, jeśli odbywałeś praktyki zawodowe lub staże. Nie musisz się wstydzić, że jesteś na początku swojej drogi zawodowej. W końcu każdy gdzieś zaczynał. Twoi starsi koledzy z pewnością pamiętają Twój pierwszy dzień w pracy i rozumieją, że możesz czuć się niepewnie. Jeśli nie będziesz czegoś pewny, starsi koledzy chętnie Ci pomogą. Ważne jest, aby nie udawać, że wie się wszystko. Zamiast tego należy być szczerym i otwartym w kwestii swoich wątpliwości. Bądź autentyczny, to zawsze dobry pomysł!

Dowiedz się więcej na https://mixerhr.pl/praca/sron/cykl-miasta-przyjazne-karierze-zawodowej-praca-w-brodnicy.html   >>

Od czego zacząć?

Czego potrzebujesz, aby dobrze wyglądać w swojej pierwszej pracy?
Te osiem wskazówek sprawi, że Twój pierwszy dzień w pracy będzie tak gładki, jak to tylko możliwe. Nie możemy obiecać, że będzie to łatwe zadanie. To normalne, że czujesz się niespokojny i niepewny w nowych sytuacjach. Jeśli będziesz przestrzegać tych zasad, unikniesz stresujących sytuacji, zrobisz dobre wrażenie i utrzymasz stres pod kontrolą. To może Cię nawet zmotywować!

Jak wygląda pierwszy dzień w nowej pracy? Oto lista kontrolna, która pomoże Ci poczuć się swobodnie w pierwszym dniu pracy.

1. Wyśpij się przed pójściem do pracy

Zanim zaczniesz swoją pierwszą pracę, upewnij się, że się wysypiasz. Nie tylko w noc przed "wielkim" dniem. To nie musi być tylko noc przed swoim "wielkim" dniu. Możesz już czuć się zdenerwowany, co utrudni Ci zasypianie. Postaraj się dobrze wypocząć nawet na kilka dni przed pierwszym dniem pracy. Pozwoli Ci to zachować produktywność po rozpoczęciu pracy, a także sprawi, że będziesz skoncentrowany, gdy Twoje nowe obowiązki nabiorą kształtu.

2. Zadbaj o swoje ubrania

Do pracy powinieneś przynieść odpowiedni strój. Nie powinieneś ubierać się nieodpowiednio do wykonywanej pracy. Niedopuszczalne są stroje swobodne i formalne. Dowiedz się z wyprzedzeniem, jaki jest dress code w Twojej firmie i na Twoim stanowisku. Dres nie jest odpowiedni do biura, ale jest w porządku dla nauczycieli wychowania fizycznego. Sukienka rurka, która jest wąska i długa do kolan nie sprawdzi się w magazynie, ale może być używana do obsługi klienta jest świetną opcją. Pamiętaj, aby wybierać stonowane kolory. Tylko czas pokaże, na ile modowa oryginalność jest możliwa w danym miejscu.

3. To świetny dzień na rozpoczęcie pracy.

Punktualność jest koniecznością pierwszego dnia w nowej pracy. Nowy pracownik, który przybywa do pracy spocony i usprawiedliwia się spóźnieniem, nie jest dobrym sposobem na rozpoczęcie swojej "kariery". Ważne jest, aby nie przychodzić zbyt wcześnie. Możesz być zajęty innymi zadaniami w tym samym czasie, co osoba, która ma Cię oprowadzić po firmie lub przeprowadzić z Tobą onboarding. Powinieneś pojawić się na czas. Dobrym pomysłem jest nie spieszyć się z dotarciem do pracy. Nawet jeśli spóźnisz się na autobus lub utkniesz w korku, będziesz w stanie dotrzeć na czas. Jeśli jesteś przygotowany na wszystko, zawsze możesz przejść się po okolicy lub kupić wodę, jeśli jej potrzebujesz.

4. Przywitaj się

To sprawi, że pierwszy dzień w nowej pracy będzie mniej stresujący, jeśli zapoznasz się ze swoimi współpracownikami. Jeśli pracujesz w małej firmie, przywitaj się z każdym. Jeśli jednak pracujesz w dużej firmie lub zakładzie, ważne jest, aby poznać tych, którzy są najbliżej Ciebie lub z którymi będziesz najściślej współpracować. Nie ma nic złego w tym, że zapomnisz ich imion. Jeśli tak się stanie, uśmiechnij się i poproś daną osobę o ponowne podanie Ci jej adresu.

5. Bądź uprzejmy

To jest dobra zasada. Jednakże, możesz różnie reagować na stres. Pamiętaj, aby być uprzejmym i wykształconym. Pewność siebie lub arogancka postawa nie jest dobrym sposobem na zrobienie dobrego wrażenia, zwłaszcza gdy wchodzisz do małej grupy. Jeśli masz jakieś pytania, pytaj uprzejmie i w przyjaznym tonie. Słuchaj uważnie, co twój rozmówca ma do powiedzenia, aby nie miał wrażenia, że mówi do ciebie. Jeśli to Ty jesteś proszony o informacje, bądź tak szczegółowy, jak to tylko możliwe. Jeśli czujesz się zagubiony, niepewny siebie lub onieśmielony w trudnych sytuacjach, szczery uśmiech może pomóc!

szukanie pracy

6. Wycisz swój telefon

Nie zapomnij wyłączyć swojego telefonu, gdy zaczynasz pierwszy dzień pracy. Nie będziesz rozpraszany przez przychodzące połączenia czy powiadomienia i nie będziesz czuł się zestresowany. To ważny dzień z dużą ilością informacji. Ważne jest, aby skupić się na swoich zadaniach oraz strukturze firmy i zespołu. Ważne jest jednak, aby zrobić sobie przerwę od telefonu i nie odbierać go, jeśli jest taka potrzeba. Mogą one być destrukcyjne dla innych i są uważane za niehonorowe.

7. Zadawaj pytania

Otrzymałeś zadanie, ale nie wiesz, od czego powinieneś zacząć. Zapytaj swojego przełożonego o szczegóły, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Dzięki temu łatwiej będzie Ci je zapamiętać w przyszłości. Jeśli musisz wysłać dokumenty do kogoś, ale jeszcze go nie spotkałeś, dowiedz się, gdzie się znajduje. Zadawanie takich pytań to świetny sposób na naukę i pomoże Ci szybciej zrozumieć zasady panujące w firmie. Przekonasz się również, że ludzie cenią sobie szczerość i otwartość w relacjach międzyludzkich, co pomoże Ci zdobyć szacunek współpracowników.

8. Zachowaj pozytywną perspektywę

Jeśli nie jesteś w stanie wykonać poleceń szefa lub napotkasz problem podczas wykonywania zadania, nie wpadaj w panikę. Postaraj się zachować spokój i przeanalizować sytuację, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie. Twoje nastawienie do nowej pracy i obowiązków jest kluczowe. Pamiętaj, że Rzymu nie zbudowano w jeden dzień. Daj sobie wystarczająco dużo czasu, aby nauczyć się wszystkiego, czego potrzebujesz. Możesz podejść do sprawy jak do wyzwania. Mimo, że w tym momencie możesz być "świeżakiem", robisz ważny krok na swojej ścieżce kariery. Jak wszyscy wiemy, pierwszy krok może być najtrudniejszy. Ale z biegiem czasu będzie coraz łatwiej.