Podatniku! Sprawdź wysokość swojego podatku PIT-37 i odlicz wszystkie możliwe ulgi

Którzy podatnicy powinni rozliczyć się z fiskusem na podstawie formularza PIT-37, którzy zaś niekoniecznie? Z jakich ulg można aktualnie skorzystać i do kiedy rozliczyć PIT za 2020 rok? Roczne rozliczenie podatkowe – nie taki diabeł straszny, jak go malują! Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas krótki poradnik rozjaśni Wam podstawowe kwestie z nim związane i sprawi, że szybko uporacie się z corocznym obowiązkiem podatkowym. Zatem – do dzieła!

PIT-37 – którzy podatnicy rozliczą się na jego podstawie?

Zgodnie z polskim prawem podatkowym, opodatkowaniu podlegają wszystkie dochody (oprócz kwoty wolnej od podatku czy dochodów do pewnej kwoty, osiąganych przez młodzież do 26. roku życia, a także niektórych zwolnień). Wszystkie inne należy wykazać w stosownym zeznaniu za ubiegły rok podatkowy. Kto powinien rozliczyć się przy pomocy PIT-37? Formularz ten jest odpowiedni dla tych podatników, którzy w 2020 roku uzyskali dochody w oparciu o umowę o pracę, umowę cywilnoprawną (umowę o dzieło czy umowę zlecenie), kontrakt menedżerski, ale również tych, którzy mają tytuł do pobierania renty lub emerytury. Ci, którzy na przestrzeni roku podatkowego 2020 pobierali zasiłki w PIT 37 również mają obowiązek je uwzględnić (poza objętym zwolnieniem zasiłkiem z tytułu narodzin dziecka; według Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, art. 21). Poza tym formularz PIT-37 będzie odpowiednim wyborem dla osób pobierających stypendium, jak również reprezentantów wolnych zawodów, którzy uzyskują przychody z tytułu praw autorskich. PIT-37 będzie również odpowiedni do wykazania dochodu przez pobierające wynagrodzenie z Funduszu Pracy, ale też dla osób aresztowanych bądź tymczasowo skazanych wyrokiem sądu, o ile oczywiście w tym okresie swojego życia pracują. Zeznanie roczne w oparciu o PIT-37 obejmuje te osoby, które rozliczają się na zasadach ogólnych.

W przypadku których podatników PIT-37 nie będzie odpowiedni?

Listę otwierają przede wszystkim osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, a równocześnie pracujące w oparciu o umowę o pracę powinny rozliczać swoje przychody z fiskusem na formularzu PIT-36. Jest to deklaracja odpowiednia do rozliczenia przychodów uzyskiwanych na podstawie różnych źródeł.

W jaki sposób najłatwiej rozliczyć PIT-37? Odpowiedź jest jasna: przez Internet!

Aktualnie coraz więcej osób rozlicza PIT 37 z urzędem skarbowym drogą elektroniczną. I nie ma w tym niczego dziwnego – w końcu to bezpieczna, szybka i szalenie wygodna forma. Po co zatem komplikować sobie życie? Wystarczy wejść na stronę e-pity.pl, pobrać program lub po prostu otworzyć go w przeglądarce, a następnie krok po kroku wypełniać pola. System sam wskaże po kolei, co należy uzupełnić. W ten sposób łatwiej wyeliminować ewentualne pominięcie któregoś z nich.

Jakie ulgi można w tym roku rozliczyć za pośrednictwem formularza PIT-37?

Ulgi w PIT 37 w 2021 roku mogą dotyczyć przede wszystkim ulgi prorodzinnej. Im więcej potomstwa, tym oczywiście na wyższą kwotę odliczenia można liczyć. Osoby, które w ubiegłym roku podatkowym dokonały darowizny na cele kultu religijnego, darowizny sprzętu komputerowego (tabletów i laptopów) lub darowizny na cele walki z COVID-19 również będą mogły uwzględnić to w rocznym zeznaniu podatkowym. Odliczeniu podlegają również darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Ci podatnicy, którzy w 2020 roku oddali krew (darowizny krwiodawców) również mogą ją uwzględnić w swoim rozliczeniu rocznym. Także osoby oszczędzające w ramach Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego mogą wziąć tę ulgę pod uwagę przy wypełnianiu PIT-37.