Czy najlepsze ubezpieczenia samochodu to te najtańsze, czy te z najszerszym zakresem ochrony? Dowiedz się, na czym polega ubezpieczenie All Risks i czy jest Ci potrzebne.
Co to jest All Risks?
To umowna nazwa nieobowiązkowych ubezpieczeń AC z bardzo szerokim zakresem ochrony. „All risks”, czyli od wszystkich ryzyk. Nie ulegaj jednak złudzeniu, że warianty All Risks to najlepsze ubezpieczenia samochodu, bo obejmują wszystkie zdarzenia
Nie, zakres ochrony jest poszerzony, ale ubezpieczyciel ustala wyłączenia, za które nie otrzymasz odszkodowania. Kiedyś z All Risks korzystały głównie firmy, dziś coraz częściej proponuje się ten format również klientom indywidualnym. Czy jest to najlepsze ubezpieczenie samochodowe?
Zalety All Risks
Ochrona ubezpieczeniowa All Risks obejmuje szkody polegające na uszkodzeniu, zniszczeniu lub kradzieży samochodu wskutek wszelkich zdarzeń losowych. Ochroną objęte jest również wyposażenie pojazdu. - mówi ekspert ubezpieczeniowy z serwisu https://porownywarka-oc-ac.pl/
Najważniejsze jest to, że mając wykupioną opcję All Risks łatwiej uzyskać odszkodowanie, ponieważ ubezpieczyciel musi je wypłacić, za wyjątkiem sytuacji, gdy wskaże istnienie punktu wyłączającego go z odpowiedzialności. Mając tradycyjne AC otrzymasz odszkodowanie tylko za zdarzenia wymienione w umowie (wpadnięcie w poślizg, pożar , kradzież pojazdu itp.). All Risks działa odwrotnie – obejmuje wszystkie zdarzenia, za wyjątkiem tych wyszczególnionych w umowie.
Czasami okazuje się, że zdarzenie na drodze było tak nietypowe, że nie możliwości otrzymania odszkodowania z AC. Formuła All Risks jest korzystniejszą opcją na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, bo ubezpieczyciel odpowiada za szkody powstałe w niecodziennych sytuacjach.
Najlepsze ubezpieczenia samochodu – na co należy uważać?
W umowie All Risks znajduje się lista zdarzeń wykluczających odpowiedzialność towarzystwa. Trzeba zwrócić uwagę, jakie terytorium obejmuje ubezpieczenie – czy jest ważne za granicą, jeśli tak, to w jakich krajach. Ubezpieczony ma też pewne obowiązki, których niewykonanie przynosi konsekwencje w postaci odmowy wypłaty odszkodowania.
Przykładowo, ubezpieczony powinien:
wezwać policję i inne organy ścigania na miejsce zdarzenia;
zapobiec powiększaniu się szkody;
zabezpieczyć uszkodzony pojazd i nie dokonywać w nim żadnych zmian;
W zawieranych umowach stosuje się różne zasady. Często ochroną nie mogą zostać objęte samochody starsze niż 12 lat, pojazdy ważące więcej niż 3,5 tony itp. Zakład ubezpieczeń ma prawo uchylić się od odpowiedzialności, jeżeli dowiedzie, że wypadek był spowodowany z winy kierowcy, np. kierowca jechał po spożyciu alkoholu, celowo zniszczył pojazd, podejmował działania przestępcze itd.
All Risks przyda się bardzo aktywnym kierowcom, podróżującym po różnych drogach – leśnych, międzymiastowych itp. Ubezpieczenie od wszelkiego ryzyka jest dobrą opcją, kiedy często przebywasz w nieznanych lub trudnych warunkach, gdzie nietrudno o niecodzienne zdarzenie.
Istotny jest również sposób likwidacji szkody, ponieważ niektóre towarzystwa ostrzegają w umowach, że nie ponoszą całkowitych kosztów napraw, wyceniają tylko na podstawie wartości części zamiennych itp.
Czy All Risks to najlepsze ubezpieczenia samochodu?
To już zależy od Ciebie: z jak ryzykownymi sytuacjami się spotykasz, gdzie mieszkasz, gdzie parkujesz i jak często podróżujesz. Z pewnością będzie to jedno z droższych AC, dlatego warto zrobić kalkulację kosztów i ewentualnych korzyści.