Coraz poważniej myślisz o kupieniu własnego mieszkania lub domu ale nie masz doświadczenia z produktami bankowymi i trudno Ci odnaleźć się wśród wielu kredytów hipotecznych? Podpisanie umowy z bankiem jest nie tylko dużym zobowiązaniem ale również inwestycją na długie lata. Jednak przed wyborem usługi zdecydowanie warto poświęcić trochę czasu na poznanie własnych potrzeb oraz warunków stawianych przez banki. Zaplanowanie wszystkiego pozwoli Ci nie dać się ponieść emocjom towarzyszącym przy tak wpływowej na Twoje życie decyzji. Zachęcamy do przeczytania o najważniejszych aspektach kredytu hipotecznego, które nie są tak oczywiste jak mogłoby się wydawać.
Wycena nieruchomości i wkład własny
Nim złożysz wniosek o kredyt hipoteczny warto zaopatrzyć się w dokumenty potwierdzające wartość nieruchomości którą chcesz kupić. Na tej podstawie bank określi jaki kredyt otrzymasz, a także jakiej wysokości wkład własny musisz okazać by otrzymać pozytywną decyzję kredytową. W roku 2017 wymagany wkład własny wynosi aż 20%. Jest to kwota, która ma podnieść wiarygodność kredytobiorcy i zminimalizować ryzyko kredytowe zarówno dla banku jak i samego usługobiorcy. Możliwe jest jednak obniżenie tej wartości aż o połowę. By wkład własny stanowił zaledwie 10% wartości mieszkania lub domu wystarczy skorzystać z ubezpieczenia brakującego wkładu własnego. Dzięki temu kredytobiorca nie musi zwlekać w czasie złożenia wniosku o kredyt do momentu w którym faktycznie odłoży pełny wkład własny.
Potwierdzenie dochodów - jakie dokumenty przygotować?
Na etapie przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny konieczne jest przygotowanie pełnej dokumentacji potwierdzającej wysokość Twoich zarobków oraz samego zatrudnienia. Warto zadbać o to wcześniej by nie martwić się formalnościami po wybraniu oferty. Co może okazać Ci się potrzebne przy składaniu wniosku w banku?
– Zaświadczenie wypełnione przez pracodawcę (dokument dostępny w banku)
– Świadectwo pracy jeżeli miejsce zatrudnienia zostało zmienione w ciągu ostatnich 12 miesięcy
– Aktualna umowa o pracę w przypadku umowy na czas określony
– Zeznanie podatkowe oraz potwierdzenie jego przyjęcia przez Urząd Skarbowy
– Opinia z BIK potwierdzająca historię kredytową usługobiorcy
– Zaświadczenie o obsłudze kredyty w przypadku gdy Klient posiada inne zadłużenie
Kredyt hipoteczny ranking - wybierz najlepszą ofertę
Nigdy nie decyduj się na podpisanie umowy nie mając porównania z innymi ofertami. Mała różnica w oprocentowaniu lub opłatach dodatkowych może znacznie odbić się na Twoim budżecie. Im rozważniej dobierzesz kredyt hipoteczny tym łatwiej będzie Ci go spłacić i cieszyć się własnym mieszkaniem. Sprawdzenie wszystkich ofert poprzez porównywanie ofert przedstawianych na stronach banków trwałoby nawet kilka dni. To żmudny i wymagający proces, który możesz znacznie skrócić i ułatwić. Wystarczy, że zanim wejdziesz do banku po kredyt hipoteczny - skorzystasz z rankingu kredytów na 17bankow.com (https://www.17bankow.com/kredyty-hipoteczne) i w ciągu kilku minut będziesz mieć pewność, które zadłużenie posiada najniższe oprocentowanie, a także najniższą całkowitą kwotę spłaty. Skorzystanie z takiego narzędzia finansowego jest całkowicie bezpłatne, a korzyści jakie otrzymasz będą mieć wpływ na cały okres trwania umowy.