Wady i zalety pożyczania przez Internet

W dobie wszechobecnego dostępu do sieci wszelkie usługi również przenoszą się w rzeczywistość wirtualną. Wiele spraw, które kiedyś trzeba było załatwiać w różnych lokalach dziś można załatwić za pośrednictwem Internetu. Wyszukiwanie informacji, które kiedyś odbywało się w zaciszu biblioteki, dziś zostało w znacznej mierze zastąpione przez wyszukiwanie artykułów w Internecie. Wakacyjną wycieczkę, a nawet zakupy spożywcze możemy zrobić używając komputera - te ostatnie zostaną dostarczone pod nasze drzwi w dogodnym dla nas terminie. Nawet sprawy urzędowe można załatwić przy pomocy Profilu Zaufanego, a każdy bank oferuje pełną obsługę za pośrednictwem stron internetowych, ewentualnie infolinii. Także pożyczki można wziąć przez Internet. Wystarczy mieć konto w banku, adres e-mail i telefon, by pożyczyć pieniądze od firmy pozabankowej. Jakie wady i zalety ma takie rozwiązanie? Jakie są korzyści pożyczania zdalnego, a na co trzeba uważać? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Czas to pieniądz

Chyba największą zaletą pożyczek pozabankowych jest czas ich udzielania - cały proces udzielania pożyczki może trwać jedynie kwadrans! Nie każda firma oferuje tak błyskawiczne usługi, jednak jeśli zależy nam na czasie, z pewnością znajdziemy coś dla siebie. Aby wziąć pożyczkę przez Internet trzeba wypełnić odpowiednie formularze, przejść automatyczną weryfikację i wykonać przelew potwierdzający naszą tożsamość. Kwota takiego przelewu jest symboliczna, zazwyczaj jest to jeden grosz, czasem złotówka. Dzięki automatycznej weryfikacji pożyczkę możemy wziąć o każdej porze dnia i nocy - maszyny i algorytmy weryfikujące nigdy nie śpią, mogą więc sprawdzić nas nawet wtedy, gdy w siedzibie firmy pożyczkowej nie ma żywej duszy. 

Pożyczka dla każdego 

Kolejną zaletą pożyczek pozabankowych jest ich szeroka dostępność. O ile bank zawsze sprawdza historię kredytową potencjalnego kredytobiorcy, krajowy rejestr dłużników i kilka innych rejestrów, o tyle firmy pożyczkowe - nie zawsze. Aby wziąć kredyt trzeba mieć udokumentowane źródło dochodów, jednak w przypadku pożyczek bywa różnie. Jeśli potrzebujesz pieniędzy, a nie możesz się pochwalić zaświadczeniem o zarobkach od pracodawcy, porównaj oferty pożyczek dla bezrobotnych. Wiele firm oferuje pożyczki ludziom bez udokumentowanych dochodów, w tym i bezrobotnym. 

Strzeż się kruczków

Zanim weźmiesz pożyczkę uważnie przeczytaj umowę. Zwróć uwagę na całkowite koszty pożyczki, bo choć oprocentowanie może być niskie lub nawet zerowe, to pożyczkodawca ma prawo naliczyć spore opłaty wstępne czy administracyjne, które sprawią, że pożyczka wcale nie będzie taka tania. Koniecznie zanotuj jakie są terminy spłat - ile i w jakim terminie musisz oddać, aby w żadnym razie nie zalegać z płatnościami. Nikt nie planuje nie spłacać pożyczki w terminie, jednak każdy pożyczkobiorca powinien wiedzieć, co mu grozi, jeśli nie zdąży lub zapomni opłacić raty. Kary za przekroczenie terminów mogą być horrendalne, lepiej więc by służyły jako dodatkowy straszak niż źródło strat dla pożyczkobiorcy.