Ubezpieczenie szyb samochodowych to ubezpieczenie dobrowolne. Możesz je więc wykupić, ale nie musisz. Czy warto to zrobić? Biorąc pod uwagę, że szyba to jeden z elementów auta, które najłatwiej ulec mogą uszkodzeniu - tak.
W tym artykule wyjaśniamy, w jakich sytuacjach najczęściej dochodzi do pęknięcia szyby, co grozi za jazdę z uszkodzoną szybą, a także na co zwrócić uwagę podczas jej ubezpieczania. O ile dzięki najtańszemu OC otrzymasz odszkodowanie, jeśli w kolizji z winy innego kierowcy dojdzie do kolizji, w której ucierpi Twoje auto, o tyle jeżeli z własnej winy rozbijesz szyby w samochodzie, niekoniecznie możesz otrzymać za nie rekompensatę finansową z autocasco.
Szyba samochodowa - delikatny element pojazdu
Szyba samochodowa może ulec uszkodzeniu niezwykle łatwo. Zagrożeniem dla niej są nie tylko drobne kamyki, które wyrzucane są spod kół pojazdu jadącego przed Tobą. Szyby uszkodzić może też grad czy gałąź drzewa, a także człowiek (nie zawsze musi być to akt wandalizmu, choć niestety najczęściej tak właśnie jest).
Ubezpieczenie szyby - zakres i wyłączenia
Jak wybrać ubezpieczenie samochodu, które obejmuje wszystkie szyby w samochodzie? To nie jest takie proste, bowiem ubezpieczenie szyb obejmuje zwykle szybę przednią i tylną, a także szyby boczne. Na ogół nie obejmuje natomiast szyberdachów oraz innych elementów szklanych, jak lusterka, światła i reflektory.
Ubezpieczyciel może nie wypłacić Ci odszkodowania, jeśli szyba uszkodzona została na skutek nieprawidłowo przeprowadzonej naprawy, w wyniku eksploatacji, a także wówczas, gdy uszkodzenie było skutkiem wady fabrycznej.
Pamiętaj również, że u większości ubezpieczycieli szyby nie są objęte ochroną poza granicami Polski.
Dokładne informacje dotyczące zakresu działania wybranego ubezpieczenia szyb, jak również wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Koniecznie zapoznaj się z tym dokumentem jeszcze przed kupnem polisy.
Szyby - jak ubezpieczyć?
Możesz ubezpieczyć szyby samochodowe, dodając odpowiednią kwotę do obowiązkowego ubezpieczenia OC lub też do dobrowolnego AC. Kwota ta oscyluje zwykle w granicach 100-150 zł za rok, choć dużo zależy tu również od sumy ubezpieczenia, na którą się zdecydujesz.
W przypadku szyby przedniej oraz przy kolejnych szkodach (jeśli takowe będą miały miejsce) musisz liczyć się także z udziałem własnym (czyli kosztami, które pokryć będziesz musiał z własnej kieszeni).
Dobrą wiadomością jest to, że pęknięta szyba, za którą ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie, nie spowoduje utraty zniżek na AC (pod warunkiem, że pozostaniesz klientem tego samego towarzystwa ubezpieczeniowego).
Porównywarka ubezpieczeń
Ponieważ zarówno ceny samego OC, jak i dopłaty za szkody szybowe mogą być różne w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych, skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń (np: ubsy.pl). Dzięki temu narzędziu szybko znajdziesz najbardziej korzystną opcję polisy - po wypełnieniu formularza otrzymasz oferty z co najmniej kilku, a najczęściej z kilkunastu TU. Wybierz ubezpieczenie, które najlepiej spełnia Twoje oczekiwania i kup je przez Internet. Zapłacisz mniej, omijając pośredników i podpisując umowę bezpośrednio z wybranym TU.
Ubezpieczenie szyb - dlaczego warto?
Szyba to bardzo delikatny element pojazdu. Nawet niewielkie jej uszkodzenie może sprawić, że Twój pojazd zostanie odrzucony podczas obowiązkowych badań technicznych. Za jazdę z pękniętą szybą możesz ponadto otrzymać mandat, a w skrajnych przypadkach zostanie Ci odebrany dowód rejestracyjny.
W przypadku uszkodzenia szyby, ubezpieczyciel zorganizuje jej naprawę lub wymianę. Biorąc pod uwagę ceny nowych szyb, które wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, naprawdę warto wykupić takie ubezpieczenie. Ta dodatkowa polisa nie należy do najdroższych i jest szczególnie polecana osobom, które nie zdecydowały się na zakup ubezpieczenia AC.