Rola badań i rozwoju w działaniu przedsiębiorstwa i gospodarki

Wielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z wpływu sektora badań i rozwoju na stan ich firmy, a także gospodarki krajowej. Mimo tego nadal bardzo duża grupa odpowiedzialnych za decyzje w przedsiębiorstwach uważa prowadzenie badań za niepotrzebny wydatek, który jedynie nadwyręża budżet firmy – co w żadnym wypadku nie jest prawdą. Badania i rozwój to obszar, który odpowiada za utrzymywanie wysokiej konkurencyjności w danej branży.

Obniżenie kosztów produkcji

Kadra naukowa pracująca nad procesem produkcji może znacznie obniżyć jego koszty. Możliwości jest wiele.

Może to być ograniczenie wykorzystywania danego materiału lub wykorzystanie innego, tańszego substytutu. Także sam proces produkcji może zostać opracowany w taki sposób, by trwał krócej albo był prostszy, co skutkowałoby zmniejszeniem kosztów.

Dzięki temu w razie obniżenia ceny produktu u konkurencji będzie istnieć możliwość znacznego zmniejszenia ceny ze świadomością, że nadal będzie to opłacalne.

Ulepszenie produktu

Oprócz pracy nad procesem produkcji czy wykorzystaniem tańszych materiałów istnieje możliwość opracowania ulepszeń do obecnego produktu.

Wyjście na rynek z produktem odznaczającym się nowymi funkcjonalnościami, może zapewnić firmie zupełnie nowe grupy odbiorców i oczywiście wyższe zyski.

To właśnie dział badań i rozwoju może śledzić trendy i zainteresowania klientów. Pod tym kątem powinien

tworzyć ulepszenia do produktu, dzięki czemu firma będzie zawsze odpowiadać na potrzeby konsumentów.

Tworzenie nowych produktów

Przedsiębiorstwo może być nazywane innowacyjnym, jeśli ma zdolność ciągłego adaptowania się do zmian zachodzących w otoczeniu. Do tego otoczenia zaliczają się głównie konsumenci i konkurencja, na których działania i potrzeby należy ciągle zważać i odpowiadać na nie.

Wraz z nowymi potrzebami może pojawić się możliwość wprowadzenia nowego produktu do oferty, który będzie na nie odpowiadał. A warto zrobić to przed konkurencją.

Skąd wziąć fundusze na badania i rozwój?

Żeby rozpocząć działalność związaną z badaniami i rozwojem nie trzeba od razu w całości przeznaczać na to pieniędzy z budżetu firmy. Istnieje wiele dotacji, które mogą zostać wykorzystane na projekty B+R. Najbardziej atrakcyjnymi wydają się dotacje unijne na rozwój firmy. Nawet niedoświadczeni w tej materii przedsiębiorcy mogą ją uzyskać z odpowiednią pomocą instytucji zajmujących się uzyskiwaniem dotacji. Jedną z nich jest Crido Taxand - https://dotacjenainnowacje.taxand.pl/