Każdy samochód minimum raz w roku musi przejść obowiązkowy przegląd techniczny. Niestety, niektórzy właściciele zapominają o tym obowiązku, co wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami. Co grozi za nieprzeprowadzenie obowiązkowego przegląda technicznego? O tym piszemy w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury.
Badania techniczne
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, badania techniczne pojazdów należy wykonywać raz na dwanaście miesięcy. Jest to niezbędne do tego, aby poruszanie się pojazdem po polskich drogach było możliwe. Warto wiedzieć, że omawiany obowiązek nie dotyczy nowych pojazdów.
Nowe pojazdy muszą mieć wykonany przegląd dopiero po trzech latach eksploatacji, kolejny po dwóch latach, zaś dopiero następny po roku. Raz na rok na przegląd techniczny pojazdu muszą także udawać się właściciele aut z instalacją gazową. Wymóg ten dotyczy również nowych pojazdów.
Na cykliczne badania techniczne nie trzeba kierować pojazdów zabytkowych. W przypadku tej kategorii pojazdów badanie wykonuje się jednorazowo przed dokonaniem rejestracji oraz udzielenia statusu zabytku.
Właściciele pojazdów powinni także mieć świadomość tego, iż w dowodzie rejestracyjnym jest ograniczona liczba miejsc na wpisy z realizowanych przeglądów. Gdy wszystkie dostępne miejsca zostaną wypisane, należy uzyskać duplikat dowodu. Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym może spowodować, że cała procedura związana z przeprowadzeniem przeglądu technicznego pojazdu ulegnie znacznemu wydłużeniu.
Konsekwencje przeprowadzenia przeglądu samochodu po terminie
Badanie techniczne odnotowane w dowodzie rejestracyjnym jest niezbędne do tego, aby móc w sposób w pełni legalny poruszać się po drogach w całej Polsce. W sytuacji, gdy przegląd rejestracyjny jest nieważny, wówczas pojazd uznawany jest za niesprawny.
Gdyby doszło do przeprowadzenia przez policjantów kontroli drogowej, brak ważnego przeglądu rejestracyjnego będzie skutkował wysokim mandatem w wysokości nawet 500 złotych oraz w uzasadnionych przypadkach zabraniem kierowcy dowodu rejestracyjnego pojazdu.
Jazda samochodem jest także absolutnie zabroniona wtedy, gdy przegląd samochodu został przeprowadzony, jednak samochód został zakwalifikowany przez mechaników jako niesprawny.
Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że właściciel niesprawnego samochodu nie może już jeździć po różnych stacjach diagnostycznych, aby któraś z nich przybiła mu pieczątkę odnośnie pełnej sprawności samochodu. Obecnie obowiązują takie przepisy, na mocy których informacje odnośnie braku przeglądu bądź o niesprawności samochodu w sposób automatyczny trafiają do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Dostęp do tej bazy danych mają wszystkie stacje diagnostyczne znajdujące się w naszym kraju.
Różne konsekwencje braku przeglądu
Nie każda awaria czy usterka wiąże się oczywiście z takimi samymi konsekwencjami. Nie zawsze będzie konieczne zabranie prawa jazdy właścicielowi takiego pojazdu. Jeśli skala wykrytych usterek jest niewielka, wtedy skutkiem przeglądu będzie tylko brak pieczątki w dowodzie. Wtedy jesteśmy zobowiązani do tego, aby przeprowadzić naprawę wszystkich usterek w pojeździe w ciągu 14 dni, a następnie przybyć na powtórny przegląd rejestracyjny pojazdu.
Kierowcy muszą wiedzieć, że po zrealizowaniu naprawy są zobowiązani do przybycia do tej samej stacji diagnostycznej, w której byli za pierwszym razem. Za badanie jednego elementu zapłacimy wyjątkowo niską kwotę, zaś w przypadku, gdy wybierzemy inną stację, koszty będą znacznie wyższe.