Przybywa terminali płatniczych w programie Polska Bezgotówkowa

W Polsce przybywa terminali płatniczych. Dzieje się to głównie za sprawą programu Polska Bezgotówkowa. Dlaczego przedsiębiorcy tak chętnie przystępują do programu?

Polska Bezgotówkowa to program upowszechniania płatności bezgotówkowych. Dzięki niemu przedsiębiorcy mogą otrzymać do trzech darmowych terminali płatniczych i przez rok nie ponosić kosztów związanych z ich użytkowaniem i obsługą - w tym płacenia prowizji od przeprowadzonych transakcji.

Do wyboru mają zarówno terminale standardowe - w wersji stacjonarnej lub przenośnej, które gwarantują bezpieczeństwo i akceptują płatności najpopularniejszymi kartami płatniczymi oraz telefonem komórkowym, a także nowoczesne, bezprzewodowe terminale typu smart z dotykowym ekranem, które – oprócz powyższych funkcji – pozwalają na przechowywanie w formie elektronicznej potwierdzeń transakcji. Chcesz skorzystać z oferty eService w ramach programu Polska Bezgotówkowa? Wejdź na stronę https://bezgotowki.pl/o-programie/ i dowiedz się więcej.

Wciąż zbyt mało terminali płatniczych

Przedsiębiorcy chętnie przystępują do programu, a ponad 99 proc. w nich przyznaje, że poleciłoby go innym. Dzięki programowi Polska Bezgotówkowa - tworzonemu przez największych w kraju wydawców kart, agentów rozliczeniowych, a także Związek Banków Polskich i rząd - sieć terminali w naszym kraju rozwija się wyjątkowo dynamicznie. Podczas gdy w grudniu 2017 roku w Polsce było 633 tysięcy urządzeń płatniczych, w grudniu 2018 roku było ich już 786 tysięcy! Dzięki fundacji w ciągu roku zainstalowano więc ponad 100 tysięcy urządzeń, a szacuje się, że w 2019 roku przybędzie ich kolejne 150 tysięcy!

Nic dziwnego. Szacuje się, że w Polsce dotychczas brakowało kilkuset tysięcy terminali kart płatniczych. Bez gotówki często nie można było się obyć w warzywniaku, na bazarze, salonie fryzjerskim, kosmetycznym czy w gabinecie lekarskim. Wciąż zdecydowanie mniej było terminali niż kas fiskalnych i… relatywnie mniej niż kart płatniczych, których jest w Polsce ponad 40 milionów! Tymczasem liczba transakcji bezgotówkowych kartami wciąż rośnie - w tempie ok. 20 proc. rocznie, a z najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w IV kwartale 2019 roku po raz pierwszy w historii większą kwotę zapłaciliśmy kartami niż wypłaciliśmy z bankomatu. Te dane mówią same za siebie.

Nasycenie rynku terminalami płatniczymi, które – jak się szacuje – nastąpi w ciągu 3 lat, pozwoli na uzyskanie realnej dostępności do płatności bezgotówkowych. W ostatnim kwartale, liczba miejsc w których można zapłacić bezgotówkowo wzrosła o 24 procent.