Jak powstają domy szkieletowe?

Konstrukcje drewniane z łatwością mogą przetrwać wieki, ponieważ materiał jest odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, działanie czynników atmosferycznych oraz wszelkiego rodzaju szkodników. Co jeszcze bardziej imponujące, drewno jest cały czas sztywne, nie odkształca się, a ściany i poręcze są niezwykle stabilne. Oczywiście dzieje się tak tylko, gdy drewno przed zastosowaniem do celów konstrukcyjnych zostało właściwie przygotowane. Wystarczy jednak kupić je od odpowiedniego producenta (Best Timber Polska jest jednym z nich), a zyskasz pewność, że dom, który stworzysz przetrwa lata.

Początki domów szkieletowych

Technologia szkieletowa, która jest powszechna obecnie w wielu europejskich krajach, a zyskuje na popularności także w Polsce powstała w latach 40. XIX wieku w Chicago. Stanowiła podstawową zabudowę podmiejską amerykańskich osiedli. Zachodnie Stany Zjednoczone dzięki niej udało się bardzo szybko zasiedlić, zapewniając ludziom komfortowe, funkcjonalne i przede wszystkim trwałe domy.

Budynki szkieletowe nie straciły na popularności także po II wojnie światowej, szczególnie w Ameryce Północnej, gdzie występowało bardzo dużo lasów iglastych, z których można było pozyskiwać materiały do ich budowy. Materiał gwarantował bezproblemową, szybką budowę, a pozyskiwane słupki i belki były na tyle solidne, aby zapewniać stworzenie budynku, który na pewno przetrwa lata.

Konstrukcje domów szkieletowych od samego początku powstawały w sposób indywidualny, gwarantujący przestrzeń, która pod wieloma względami była funkcjonalna, idealnie zaaranżowana. Dziś jak dobrze wiemy w halach produkcyjnych odbywa się masowa produkcja gotowych elementów, z których w ciągu 3 dni można zbudować dom o wielkości 150 m2.

Technologia domów szkieletowych w Polsce

Z roku na rok popularność technologii szkieletowej w Polsce zwiększa się. Budownictwo szkieletowe przyciąga uwagę inwestorów ze względu na szereg zalet, które widać gołym okiem. Przede wszystkim są to rozwiązania, które buduje się bez prac mokrych, z wyjątkiem fundamentów, dlatego realizacja projektu jest możliwa o każdej porze roku. Czynniki zewnętrzne nie mają większego wpływu na to, czy konstrukcja będzie trwała, w porównaniu do domów tradycyjnych. Z drewna można obecnie budować zarówno jednorodzinne, jak i wielorodzinne konstrukcje. Popularność tych rozwiązań widać już w wielu zakątach Polski, szczególnie na Mazurach oraz nad polskim morzem.

Domy kanadyjskie, bo tak się nazywa inaczej technologię szkieletową, są niezwykle ekologiczne, ekonomiczne oraz zdrowe dla mieszkańców. W ciągu kilku miesięcy możesz zbudować swój dom marzeń, w którym wytworzy się bardzo przyjazny mikroklimat. Jest to zdecydowanie najszybsza technologia, z której możesz skorzystać, aby zbudować dom, w którym zamieszka cała twoja rodzina.

Etapy budowy domów szkieletowych

  1. Fundamenty – prace ziemne należy przeprowadzić w bardzo staranny sposób, tak samo jak przy budynkach murowanych. Nieprecyzyjna podbudowa może negatywnie wpłynąć na jakość późniejszej konstrukcji wykonanej już z drewna. Domy szkieletowe stawia się na tradycyjnych fundamentach, ale można zastąpić je również płytą betonową.
  2. Szkielet budynku – ściany zewnętrzne powstają na specjalnej podwalinie, która zapobiega stykaniu się elementów drewnianych z betonem. W tej konstrukcji są już otwory na drzwi i okna. Kolejnym krokiem jest wykonanie stropu oraz ścianek działowych.
  3. Poszycie ścian i dachu – wykonanie tych prac pozwala na uzyskanie stanu surowego otwartego budynku. Można mówić o końcu prac konstrukcyjnych i przystąpić do stolarki okiennej oraz drzwiowej, która pozwoli na doprowadzenie do stanu surowego zamkniętego.
  4. Montaż instalacji – do budynku wprowadzane jest centralne ogrzewanie, prąd, system wodno-kanalizacyjny, alarmy, telewizje, internet oraz inne systemy, z jakich inwestor chce korzystać na co dzień. Każdą z sieci instalacyjnych zabezpiecza otulina, którą pokryte są ściany wewnętrzne budynku.
  5. Izolacja – to bardzo ważny etap pozwalający na osiągnięcie bardzo dobrej izolacji akustycznej oraz termicznej. Na ściany wewnętrzne nakłada się płyty gipsowo-kartonowe lub pozostawia naturalną strukturę drewna, wedle uznania. Trzeba jednak zawsze zastosować warstwę izolacyjną, jeżeli chcesz mieć szczelny dom.
  6. Prace wykończeniowe – ostatnim etapem są najprzyjemniejsze prace wykończeniowe, dzięki którym budynek zyska dokładnie taki wygląd, jakiego oczekujesz.

Skąd wzięła się tak duża popularność na budownictwo szkieletowe?

Budowa domów szkieletowych zarówno dawniej, jak i dziś przebiega bardzo szybko, dlatego jeżeli inwestorowi zależy na czasie i nie chce czekać kilku miesięcy na samo murowanie, musi zdecydować się na technologię drewnianą. Drewno konstrukcyjne gwarantuje stworzenie budynku w ciągu 3 dni. Jednocześnie całość jest bardzo solidna, uzyskujesz pewność, że dom będzie stał przez lata i nic złego nie będzie się z nim działo.

Domy szkieletowe są również o 15-30% tańsze niż budynku murowane ( tutaj sprawa wygląda tak samo jeżeli chodzi o cenę a czasami nawet trochę drożej jeżeli chodzi o budowę). Także w eksploatacji i utrzymaniu nie stwarzają problemów budżetowych, ponieważ dzięki ich izolacji na najwyższym poziomie, można płacić niższe rachunki za ogrzewanie.

Drewno jest ponadto materiałem ekologicznym, który bardzo dobrze wpływa na zdrowie i samopoczucie. Argumentem przemawiającym na jego korzyść jest fakt, że we wnętrzu wytwarza się przyjazny mikroklimat gwarantujący komfort przez cały rok.

Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami z Best Timber Polska, sprawdź ich ofertę na drewno budowlane: https://besttimberpolska.pl/oferta/