Przewodnik po zakupach gramofonów

Płyty winylowe i gramofon. Te dwa słowa w błyskawiczny sposób potrafią przywołać niesamowite wspomnienia u ludzi, pamiętających jeszcze te czasy, kiedy muzyka była prostsza. Tych czasów, gdy wybierało się płytę z kolekcji winyli, a po umieszczeniu jej w gramofonie, relaksowało się albo kołysało w rytm ulubionej muzyki.

Jak wybrać idealny sprzęt dla siebie?

Renesans winyli sprawił, że coraz więcej osób wraca do gramofonów i płyt winylowych. Zwiększyła się również znacząco liczba odtwarzaczy płyt. Każdy z nas bez wątpienia chciałby posiadać w swoim domu najlepszy możliwy gramofon do odsłuchiwania swojej kolekcji, niezależnie od tego, czy dopiero zaczynamy naszą przygodę z winylami, czy jesteśmy zapalonymi miłośnikami muzyki fizycznej od lat.

Wybór odpowiedniego gramofonu może wydawać się z pozoru trudny, ale rzeczywistość może być zgoła inna. Ten poradnik sprawi, że nauczysz się, jak wybrać odpowiedni gramofon w oparciu o swój budżet, potrzeby konfiguracyjne itd. Dzięki temu zakupiony przez Ciebie sprzęt będzie idealnie do Ciebie dopasowany.

Wybór odpowiedniego gramofonu jest cenną inwestycję, na którą uszkodzenie nie chcesz sobie pozwolić. Wykorzystasz ją do zakupu swojej innej inwestycji, czyli kolekcji płyt winylowych dlatego, aby dokonać najlepszego wyboru, tak ważne jest dokładne planowanie, zakup i instalacja ów przedmiotu.

W kwestii wyboru odpowiedniego odtwarzacza płyt można skorzystać z ogólnych wskazówek jak:

- Nauka podstaw: Warto wcześniej zapoznać się z elementami i ogólnym działaniem gramofonu.

- Przydatność funkcji: Zrób selekcję, w której trakcie zdecydujesz jakie funkcje są ci potrzebne, a jakie nie.

- Ocena wolnej przestrzeni: Upewnij się, że posiadasz bezpieczne i odpowiednie miejsce dla swojego urządzenia.

- Potrzebne komponenty: Zorientuj się, jakich komponentów będziesz potrzebował, gdyż ma to wpływ na koszt oraz jakość.

- Budżet: Ustal budżet, jaki będziesz w stanie przeznaczyć na zakup gramofonu, dzięki czemu wydasz dokładnie zaplanowaną kwotę.

Różnica między odtwarzaczem płyt a gramofonem

W ostatnich latach gramofon oraz odtwarzacz płyt stały się słowami bardziej wymiennymi, przez co dużo osób nie dostrzega różnic między nimi. Owa różnica jednak istnieje. Odtwarzacz płyt jest wyobrażany jako coś starszego, natomiast gramofon można skojarzyć z DJ-em albo z nowoczesnym zwrotem akcji. Główna różnica skupia się wokół funkcji obu urządzeń.

- W przypadku gramofonu można stwierdzić, że jest to obracająca się wokół płyty część odtwarzacza płyt, która może być również urządzeniem bez wbudowanych głośników.

- Natomiast odtwarzacz płyt zazwyczaj posiada głośniki i odtwarzacz, co sprawia, że ów urządzenie może być mniejsze od gramofonu.

Co jest potrzebne do ustawienia gramofonu?

Do ustawienia gramofonu może być potrzebna:

- solidna powierzchnia, która będzie służyła do trzymania i wyświetlania odtwarzacza płyt.

- Przedwzmacniacz, który jest obecny w nowszych urządzeniach.

- Wzmacniacz, obsługujący gramofon.

- Przynajmniej jeden głośnik w zależności od konfiguracji.

Dokładne zaplanowanie zakupu urządzenia i komponentów, różniących się niekiedy dość znacząco swoim profilem jest bardzo ważne w kontekście budżetu i wolnej przestrzeni.

Czy mój gramofon potrzebuje wzmacniacza?

Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, jeśli posiadasz pasywne głośniki. W przypadku głośników aktywnych, które mają własne wzmacniacze, może być potrzebny jedynie przedwzmacniacz liniowy. Oba rodzaje głośników mają zalety, jednak ich jakość jest w największym stopniu zależna od marki oraz ogólnej konfiguracji. Im większa będzie liczba komponentów, tym więcej badań jakości trzeba będzie przeprowadzić.

Ile powinienem wydać na gramofon?

To jest w gruncie rzeczy zależne od Twojego budżetu, który nie powinien Cię jednak całkowicie ograniczać. Warto jest również w procesie planowania upewnić się, że gramofon zapewni wysoką i czystą jakość dźwięku czy będzie miał odpowiednią konfigurację. Ludzie często zwracają też uwagę na markę, rzadkość modelu czy dodatkowe funkcje. W przypadku taniego gramofonu czy odtwarzacza płyt może klienta spotkać:

- Niska jakość dźwięku

- Niewiarygodne komponenty

- Ryzyko łatwego zniszczenia

- Dokumentacja uszkodzeń

Lepiej jest zainwestować więcej w urządzenie o wysokiej jakości, gdyż oprócz walorów słuchowych, może on zmniejszyć potencjalne ryzyko zepsucia.

Gramofony w ofercie Nautiusa