Inwestowanie to jeden z najważniejszych aspektów, które mogą pomóc zabezpieczyć przyszłość i stanowić gwarancję bezpieczeństwa. Celowo został użyty zwrot "mogą pomóc" zamiast "pomagają", bo inwestycje mogą być również nietrafione i przyczynić się nie tyle do zysku, co straty. Istnieją jednak sposoby lokowania pieniędzy, które dają niemal gwarancję, że inwestycja nigdy nie będzie chybiona. Wywodzą się one z zasady merkantylizmu, wedle, której "być bogatym, to posiadać metale szlachetne". Tak zrodził się bulionizm.
Czym jest bulionizm?
Bulionizm to trend, którego zadaniem jest zabezpieczenie przyszłości i stworzenie gwarancji środków do przeżycia bez względu na okoliczności, jakie zapanują wokół. Silnie wiąże się on z przekonaniem, że posiadanie metali szlachetnych to najlepszy i najbardziej bezpieczny sposób inwestowania, który zapewni zysk. Śledząc przebieg historii można tę tezę łatwo potwierdzić. Kiedy np. podczas wojny dane waluty traciły swoją wartość, każdy kto posiadał złoto, potrafił sobie poradzić.
Obecnie, istnieje wiele metod inwestowania w metale szlachetne, jedną z najdogodniejszych i zarazem atrakcyjnych stanowią monety bulionowe. Są one bite z metali szlachetnych, najczęściej ze złota, ale coraz częściej pojawiają się także srebrne odpowiedniki. Monety bulionowe nie są tym samym, co monety kolekcjonerskie. Ich charakter można przyrównać bardziej do tradycyjnych sztabek. Choć mogą cieszyć oko, to mają one cel czysto inwestycyjny, nie zaś kolekcjonerski. To, co wyróżnia monety bulionowe, to wybita informacja dotycząca wagi, oznaczenie dotyczące użytego kruszcu i jego próby oraz rok, w którym moneta została wybita. Monety bulionowe nie mają także nominału i nie są limitowane. Najbardziej popularne są monety złote. Sprawdźmy, jakie są najbardziej znane.
Od tego się zaczęło - niezaprzeczalny król
Najsłynniejszą i zarazem najbardziej popularną monetą bulionową jest krugerrand. To moneta, która została wybita 3 czerwca 1967 roku w Republice Południowej Afryki. Nazwa pochodzi od Paula Krugera, który w owym czasie był przywódcą regionu. Moneta została wybita z 22 karatowego stopu złota i zawierała w sobie jedną uncję czystego kruszcu. Chodziło o upowszechnienie i umożliwienie posiadania metalu szlachetnego przez wszystkich mieszkańców. Moneta ta do 1980 roku stanowiła aż 90% wszystkich monet bulionowych. Złota moneta krugerrand 1/4 oz to również jedna z najbardziej popularnych złotych monet bulionowych w dzisiejszych czasach. Cena po jakiej można ją nabyć to ok. 4 695,00 zł.
Jakie są pozostałe znane monety?
Popularnych złotych monet bulionowych nie brakuje. Wymienimy jedynie kilka najważniejszych. Obok wspomnianego Krugerranda olbrzymim zainteresowaniem cieszy się tzw. Wiedeński Filharmonik. Szacuje się, że jest to druga najbardziej popularna złota moneta bulionowa. Jest ona bita od 1989 roku przez austriacką mennicę Münze Österreich. Wykonana jest z 24 karatowego złota, próby 999,9. Te parametry świadczą o jej niezwykłej wartości. Trzecią najbardziej popularną złotą monetą bulionową jest Maple Leaf, moneta pochodzenia kanadyjskiego. Jest to pierwszy produktu wybijany ze szczerego złota. Początki swoje ma w roku 1979. Złota moneta Maple Leaf 1/2 oz kosztuje ok. 2 393,00 zł.