Giełda dla niewtajemniczonych czyli o co chodzi z akcjami?

Czym są akcje? Co to jest kurs? I po co w ogóle jest giełda? Te pytania stawia sobie wielu początkujących inwestorów. Jeśli chcesz znać odpowiedzi, sprawdź nasz poradnik i zacznij wreszcie pomnażac swój kapitał.

Czym jest spółka akcyjna?

Spółka akcyjna to pewien specjalny rodzaj firmy, której częściowym właścicielem jest inwestor posiadający wyemitowane przez tą spółkę papiery wartościowe.

Akcje czynią inwestorów właścicielami danej firmy, a to pozwala głosować na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Co więcej, zarząd spółki może raz do roku decydować o wypłacie dywidendy czyli podzielić się zyskiem z akcjonariuszami. W USA zyski pochodzące właśnie z dywidendy są najczęściej spotykanym powodem inwestowania. 

Handel na Giełdzie Papierów Wartościowych

Aby zacząć inwestować w akcje na Giełdzie Papierów Wartościowych, warto założyć konto u renomowanego brokera takiego jak Saxo Bank Polska. Inwestor zyskuje wówczas dostęp do największych giełd świata. 

Następnie trader powinien wydzielić sobie kwotę pieniędzy na spółkę, w której pragnie stać się akcjonariuszem. W transakcji należy wpisać ile akcji ma być zakupionych i po jakim limicie cenowym. Do wyboru są jeszcze dwie inne opcje:

  • po każdej cenie (PKC),
  • po cenie rynkowej (PCR). 

Zdecydowanie lepiej jednak samodzielnie ustalać kurs, aby dokonywać jak najbardziej świadomie od samego początku do końca. Gdy inwestor zatwierdzi zlecenie kupna, wówczas pieniądze zostaną zabezpieczone i nie będzie już możliwości korzystania z nich. Takie zlecenie można wysłać w praktycznie dowolnym momencie dnia lub nocy. Sama transakcja może jednak zostać zrealizowana tylko podczas trwania sesji czyli od poniedziałku do piątku między 9 a 17. 

Dwa Rynki

Warto wiedzieć, że GPW w Warszawie posiada dwa odrębne rynki akcji. Pierwszy z nich to ten, o którym zwykle się mówi. Drugi rynek to alternatywny New Connect, na którym działają mniejsze spółki. Można uznać, że stanowi pewnego rodzaju „przedsionek” do głównego rynku i wiążą się z tym mniejsze wymagania. 

Indeksy notowane na GPW

Zdobywając wiedzę o handlu na Giełdzie Papierów Wartościowych nie można zapomnieć o tym czym są na tak zwane indeksy. Bez wątpienia jest ich całkiem sporo, a najbardziej znany jest WIG czyli Warszawski Indeks Giełdowy. Jest to indeks, w skład którego wchodzą praktycznie wszystkie spółki aktualnie notowane na głównym rynku giełdy warszawskiej. giełdy. Zastanawiając się nad wyborem akcji spółek do własnego portfela inwestycyjnego,  to właśnie od tego indeksu należy rozpocząć sprawdzanie.