Szkolenia BHP - najczęściej zadawane pytania

Większość z nas przeszła lub przejdzie kiedyś szkolenie BHP. Temat szkoleń jest przedmiotem dyskusji, m.in, ze względu na zmieniające się prawo i przepisy Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. W tym artykule odpowiemy na kilkanaście pytań, które często padają w temacie szkoleń BHP. Sprawdź, czy znasz odpowiedzi na te pytania.szkolenie bhp

Ile czasu trwa szkolenie BHP?

To, ile czasu trwa szkolenie BHP, jest uzależnione od tego na jakim jest się stanowisku. Docelowo szkolenie wstępnej nie powinno trwać krócej niż dwie 1.5 godziny (instruktaż ogólny), a stanowiskowy - 8 godzin lekcyjnych. Poszczególne różnice w czasie trwania szkolenia BHP w zależności od stanowiska:

  • 8 godzin lekcyjnych (1 dzień) - pracownicy budowlani i administracyjno-biurowi
  • 16 godzin lekcyjnych (2 dni) - inżynierowie, pracownicy techniczni, pracodawcy oraz osoby kierujące ludźmi 
  • 32 godziny (2 dni wykładów i 2 dni dokształcania się w samodzielnym zakresie) - pracownicy służb BHP

Jaki jest cel szkolenia BHP?

Podstawowym celem szkoleń z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy jest zaznajomienie uczestników (i pracowników) z przepisami BHP, zwłaszcza jeśli jest to ich pierwsze szkolenie w życiu, lub pierwsze na danym stanowisku. W przypadku pracowników, które odbyły już takie szkolenie wstępne - szkolenie BHP ma charakter aktualizujący i uzupełniający wcześniej już zdobytą wiedzę. 

Na szkoleniach BHP prezentuje się m.in. zmiany w przepisach i wszystkie czynniki, które mogą mieć wpływ na zdarzenia zagrażające zdrowiu lub życiu osób w danym środowisku pracy. Celem szkolenia BHP jest więc uświadomienie osób jakie zagrożenia czekają na nie w pracy i jak można ich uniknąć.

Na szkoleniach BHP (okresowych i wstępnych) pojawiają się też takie kwestie jak: co robić w przypadku zagrożenia, jakich najlepiej użyć środków bezpieczeństwa oraz jak postępować, aby nie prowokować sytuacji niebezpiecznych. 

Podsumowując: celem szkoleń BHP jest przystosowanie pracowników do bezpiecznego i świadomego zachowywania się we wszystkich sytuacjach występujących w miejscu pracy.

Artykuł przygotowany przez specjalistów z https://controlbhp.pl/