Rynek biurowy w Warszawie wciąż na szczycie

Warszawski rynek biurowy nie zwalnia tempa. Od lat widoczna jest na nim bardzo duża aktywność, a deweloperzy mają nie lada powody do zadowolenia. Warszawa to najważniejszy w Polsce ośrodek biurowy – jest też liderem Europy Środkowo-Wschodniej.

Popyt na powierzchnie biurowe stale rośnie

Połowa biurowych zasobów krajowych znajduje się w Warszawie i wynosi obecnie ok. 5,5 mln m kw. Ogromne zapotrzebowanie na lokale biurowe, głównie do wynajęcia, generują przede wszystkim branża finansowa, IT oraz start-upy. Potencjał stołecznego rynku doceniają giganci technologiczni oraz firmy doradcze o globalnym zasięgu. Wzmożony popyt skutkuje m.in. spadkiem ilości pustostanów, których najmniej znajduje się w centralnej części miasta. Nie dzieje się tak bez przyczyny – biura w Warszawie w Śródmieściu wzbudzają największe zainteresowanie, gdyż dla firm ta lokalizacja jest równoznaczna z prestiżem i pozytywnym wizerunkiem przedsiębiorstwa.

Nowe inwestycje, nowe możliwości

W Warszawie nie brakuje nowoczesnych biurowców. Znajdujące się w Śródmieściu obiekty Astoria, Park Avenue czy Babka Tower to tylko nieliczne ich przykłady. Mnóstwo nowych inwestycji jest w trakcie realizacji, kolejne są na etapie planów. Spośród wszystkich segmentów inwestycyjnych krajowego rynku nieruchomości komercyjnych rynek warszawski odznaczał się w 2019 r. największą aktywnością. To zasługa szeregu różnych czynników, w tym świetnie prosperującego rynku najmu lokali biurowych oraz rosnącego zainteresowania ze strony inwestorów (w Warszawie pojawiło się wielu inwestorów, którzy do tej pory nie byli Polską zainteresowani).

Dobre prognozy dla Warszawy

Z prognoz wynika, iż podaż powierzchni biurowych w Warszawie w 2020 r. wyniesie 350 tys. m kw. Rok 2021 ma być pod tym względem jeszcze lepszy – przewidywana jest podaż na poziomie 370 tys. m kw. W 2019 r. aktywność najemców wzrosła o 2 proc. w porównaniu z 2018 r. – 2020 r. z pewnością przyniesie jeszcze lepszy wynik. W biurowcach, których budowa zakończy się w 2020 r., poziom przednajmu wyniósł 70 proc. (stan na koniec 2019 r.).