Plan – klucz do sukcesu w remoncie mieszkania

Planowanie w budownictwie to rzecz najważniejsza. Dzięki precyzyjnemu harmonogramowi prac, można nie tylko skutecznie zoptymalizować koszt remontu mieszkania, ale także znacząco skrócić czas całej operacji. Podpowiadamy, jak zaplanować remont mieszkania, aby przejść przez niego szybko i bezstresowo.

PLAN

Jeden z największych architektów w historii postulował, aby pisać słowo PLAN zawsze dużymi literami. Twierdził on, że rozwój urbanistyczny miast powinien przebiegać według wcześniej ustalonego planu, a wszystkie prace budowlane powinny być precyzyjnie zaplanowane. Każdy, kto choć raz przeprowadzał remont mieszkania, wie, że to dość skomplikowane pod względem logistycznym przedsięwzięcie. Plan pozwala zapanować nad wszystkimi czynnościami i kosztami. Działanie z planem zawsze idzie lepiej i szybciej niż pozbawiona jakiejkolwiek wizji działalność. Plan powinien zawierać zarówno ilość i rodzaj potrzebnych materiałów, jak i precyzyjny harmonogram prac oraz ich priorytet.

Kosztorys remontu

Remont mieszkania warto zaplanować stosunkowo wcześniej. Eksperci wskazują, że nawet kilka miesięcy wcześniej. Plan remontu powinien uwzględniać dokładną ilość i rodzaj potrzebnych materiałów. Dzięki temu kupimy tylko takie materiały, które będą niezbędne. Dokonywanie zakupów materiałów budowlanych bez planu najczęściej kończy się nadwyżkami w tym zakresie. Trzeba pamiętać, że wielu produktów nie można zwrócić do sklepu. Ich sprzedaż jest także niemożliwa, a jeśli już, to wymaga czasu i dodatkowego wysiłku. Należy mieć także na uwadze, że szereg produktów i materiałów, które chcemy wykorzystać, można nabyć po wcześniejszym zamówieniu, po prostu nie ma ich na półce. No i w końcu kwestia cen, dokonując wcześniejszego zakupu, można liczyć na promocje i rabaty. W przypadku pilnych zakupów jesteśmy w nieco gorszej sytuacji. Musimy zgodzić się na warunki stawiane przez handlowców. Nierzadko będziemy pozbawieni także wyboru na przykład koloru płytek czy drzwi.

Harmonogram działań

Tempo remontu mieszkania czy domu zawsze zależy do wielu czynników, nie tylko od sprawności ekipy budowlanej, ale także od precyzyjnego planu wszystkich działań. Nawet najlepsza ekipa bez planu będzie skazana na porażkę. Trudno także oczekiwać, że remont uda się skończyć w terminie. Każdy, kto choć raz miał do czynienia z remontem, wie, że dokładne zaplanowanie wszystkich prac w budownictwie to rzecz kluczowa. Plan powinien uwzględniać nie tylko oczekiwania inwestorów, ale także sytuację (sąsiadów, położenie lokalu, porę roku itp.) i pewne zasady obowiązujące w budownictwie. Konkretne działania powinny być wykonywane w odpowiednim czasie. Warto zacząć od wyburzania ścian, wymiany okien i prac związanych z remontem tarasu czy balkonu. W kolejnym etapie należy przejść do wymiany wszystkich instalacji w lokalu. Plan remontu powinien także uwzględniać sprzątanie po remoncie. Warto zaplanować nie tylko wszystkie usługi budowlane, ale także wywóz odpadów, tak, aby nie zostały naszym towarzyszem po remoncie.

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą Remonty Wrocław Gwarant Bud sp. z o.o.