Ponadczasowy wystrój wnętrz - jaki styl wybrać?

Kupiłeś nowe mieszkanie i zastanawiasz się, jak je urządzić? Mamy sposób na to, by znacząco Ci to ułatwić. Najlepiej wybrać taki styl, który pozostaje w modzie bez względu na zmieniające się trendy. Warto w tym celu sprawdzić, jakie style doświadczeni projektanci wnętrz w Warszawie uznają za ponadczasowe. Eksperci ze stolicy od lat przodują w kształtowaniu gustów wnętrzarskich Polaków. Z naszego artykułu dowiecie się, w jakim stylu urządzić swoje mieszkanie, żeby nie zaliczyć designerskiej wtopy.

Styl nowoczesny

Styl nowoczesny nadal pozostaje zdecydowanym faworytem wielu architektów wnętrz. Powszechnie uważa się, że styl ten jest najbardziej uniwersalny, sprawdza się bowiem w każdym typie wnętrz. Oddaje on wszystkie najlepsze cechy, jakie zawierała w sobie epoka modernizmu. Stylistykę tę charakteryzuje dążenie do harmonii i przywiązanie do funkcjonalizmu. Najważniejszy jest nie wygląd znajdujących się w mieszkaniu przedmiotów, ale ich praktyczne zastosowanie w codziennym życiu. Priorytetem każdego pomieszczenia jest to, aby zapewniało lokatorom jak największą wygodę i komfort.

Do charakterystycznych cech stylu nowoczesnego można zaliczyć na przykład kolorystykę ograniczającą się do różnych odcieni szarości i bieli. W nowoczesnych wnętrzach można też spotkać beż lub złote elementy. Te dodają modernistycznym wnętrzom elegancji, dlatego często decydują się na nie osoby ceniące sobie luksus. Meble, bardzo często wykonane z naturalnych materiałów, cechuje zasadnicza prostota i nastawienie na ich praktyczną funkcję. Także dekoracje dobierane są z umiarem - najczęściej możemy spotkać się z ozdobnym zastosowaniem luster i roślin doniczkowych.

Styl industrialny

Chociaż styl industrialny powstał w reakcji na konkretne zmiany kulturowe, jakie miały miejsce w latach 50 w rozwiniętych społeczeństwach, nadal cieszy się dużym uznaniem wśród entuzjastów minimalizmu w wystroju wnętrz. Podobnie jak w stylu nowoczesnym, w industrializmie dominuje prostota, funkcjonalność i przywiązanie do umiarkowanej palety barw. Mimo upływu lat tego typu rozwiązania zawsze są w dobrym guście. Dziś, kiedy żyjemy w epoce postindustrialnej, podkreślenie w swoim mieszkaniu przemysłowych akcentów może wprowadzić do naszego wnętrza nieco nostalgii za minionymi czasami. 

Styl industrialny zawdzięcza swoją nazwę temu, że dzięki dużym, przestronnym przestrzeniom i wyeksponowanym instalacjom rur wnętrza zaaranżowane w ten sposób przypominają pod pewnymi względami przestrzenie przemysłowych fabryk. Dlatego styl ten nie sprawdzi się najlepiej u fanów przytulnych, rodzinnych wnętrz. Betonowe podłogi i ściany w odcieniach szarości zalecamy raczej osobom, które cenią sobie niezależność i ekstrawagancję.

Styl skandynawski

Ostatnie miejsce na podium naszej klasyfikacji ponadczasowych stylów wnętrz zajął uwielbiany przez wiele osób styl skandynawski. Podobnie jak styl nowoczesny i industrialny, wnętrza czerpiące swoje inspiracje z północy cechuje godna uznania uniwersalność. Styl skandynawski można by streścić w trzech słowach - minimalizm, prostota, natura. Punktem docelowym jest osiągnięcie stanu, w którym pokoje są możliwie jak najbardziej jasne.Z tego względu dominującym kolorem jest biel, stanowiąca bazę dla reszty barw. Dużo uwagi poświęca się tam doborowi oświetlenia, które pełni ważną, także dekoracyjną funkcję. To właśnie lampy są elementem, w którym projektant może wykazać się odrobiną fantazji. Skandynawskie wnętrza mają dużo wspólnego z tymi urządzonymi w sposób nowoczesny, przez co często uznaje się je za odmianę stylu nowoczesnego. Jednak niezależnie od tego, jak go zaklasyfikujemy, styl ten bez wątpienia warty jest naszej uwagi. Zwłaszcza współcześnie, kiedy coraz lepiej zdajemy sobie sprawę z problemów ekologicznych, wnętrza projektowane z poszanowaniem przyrody powinny się stawać częstym wyborem.