Warszawa to atrakcyjne miejsce dla wielu przedsiębiorców i inwestorów. W 2018 roku pobite zostały kolejne rekordy dotyczące ilości wynajmowanej powierzchni, co pozwala zakładać, iż mamy do czynienia z tendencją rosnącą, a w nadchodzących latach możemy spodziewać się równie wielkiego zainteresowania wynajmem biur.
Kto wynajmuje biura?
Do pobicia kolejnych rekordów dotyczących wynajmowanej powierzchni w stolicy przyczyniły się zarówno uznane na rynku międzynarodowe marki, które postawiły na dalszą ekspansję w Warszawie, jak i nowe firmy, start-upy oraz freelancerzy rozpoczynający swoją działalność w tym mieście. Wynajmem biur zainteresowane są przedsiębiorstwa z różnych branż, takich jak bankowość, rachunkowość, prawo, farmaceutyka, czy elektronika, co tylko potwierdza atrakcyjność tego typu rozwiązania.
Coraz mniej pustostanów
W przeciwieństwie do rosnącej ilości wynajmowanej powierzchni, liczba pustostanów w Warszawie maleje. Pod koniec 2018 roku stanowiły one zaledwie 8,7% wszystkich przestrzeni użytkowych - stanowi to najniższy wynik od 2012 roku. Warto również zaznaczyć, że w strefach centralnych proporcje te są jeszcze bardziej widoczne - jedynie 5,4% powierzchni nie jest w żaden sposób wykorzystane. Chcąc zatem otworzyć biuro w stolicy, dobrze jest zapoznać się z ofertą directoffice.pl - można tam znaleźć najlepszą powierzchnię biurową dla swojej firmy. Jak pokazują powyższe dane, poszukiwanie jej na własną rękę w każdym kolejnym roku może być coraz trudniejszym zadaniem.
Kolejne rekordy już wkrótce
O tym, jak szybko rozwija się rynek powierzchni biurowych, może świadczyć następująca statystyka: w 2018 roku wynajęto aż 112 tysięcy metrów kwadratowych biur, co stanowi aż 13% całkowitego popytu w Warszawie. Ten zaś osiągnął rekordowy wynik 860 tysięcy metrów kwadratowych. Dynamiczny wzrost podaży można zauważyć zwłaszcza w Centrum, a dokładnie w Centralnym Obszarze Biznesu, czyli terenie szczególnie interesującym analityków rynku nieruchomości. Popularnością cieszy się jednak również wynajem biur w innych rejonach, takich jak Centrum (240 tysięcy metrów kwadratowych), Mokotów (220 tysięcy metrów kwadratowych), a w przypadku niektórych stref, takich jak np. Żwirki i Wigury, możemy mówić niemalże o podwojeniu zainteresowania, bowiem odnotowano tam wzrost popytu o 90%.
Wszystkie te dane pozwalają zakładać, iż w kolejnych latach padną kolejne rekordy dotyczące wynajmu powierzchni biurowych w Warszawie. Już dziś znalezienie odpowiadającej nam przestrzeni w dogodnej lokalizacji nie należy do najprostszych zadań, warto zatem skorzystać w tym celu z usług profesjonalistów.