Ilość danych, które przeciętny użytkownik pobiera z Internetu w domu rośnie w zawrotnym tempie. Według szacunkowych wyliczeń może być to nawet około 100 gigabajtów miesięcznie, a wartość ta rokrocznie rośnie o kilkanaście procent. Czy taki przyrost może oznaczać, że wkrótce gwarantowana prędkość internetu oraz brak limitów pobierania danych, do których wszyscy użytkownicy zdążyli się przyzwyczaić, wcale nie będą takie oczywiste? Ta nie najlepsza dla internautów perspektywa nie musi się jednak ziścić, a technologią, która zagwarantuje prędkość internetu na najwyższym poziomie i brak limitów pobierania jest światłowód.
Internet bez limitów pobierania i z gwarantowaną prędkością – jak to wyglądało dawniej?
W czasach, gdy Internet w Polsce dopiero raczkował, nikt nawet nie wyobrażał sobie jakie możliwości zaoferuje to medium już w ciągu następnych kilkunastu lat. W początkowym okresie funkcjonowania Internetu prędkość nie była tak bardzo istotna, a ta oferowana przez dostawców była zazwyczaj wystarczająca do przeglądania stron czy wysyłania maili, czyli typowych funkcji internetowych, z których wtedy się korzystało . Nie potrzebny był również brak limitów pobierania – ten nakładali na siebie sami użytkownicy. Za każdy impuls połączenia, który naliczał się co trzy minuty, płaciło się bowiem osobno, więc naturalnie im dłużej korzystało się z internetu, tym wyższy był później rachunek. Rewolucja nastąpiła na początku XXI wieku, kiedy to Telekomunikacja Polska uruchomiła Neostradę, czyli usługę, która umożliwiała stały dostęp do Internetu bez limitu pobierania i z gwarantowaną prędkością. Naturalnie do takiego komfortu użytkownicy bardzo szybko się przyzwyczają.
Gwarantowana prędkość internetu i brak limitów pobierania były zagrożone
Prędkość internetu, ale również ilość pobieranych danych zaczęły bardzo szybko rosnąć, co cieszyło użytkowników, ale powoli stawało się dużym problemem dla dostawców. Okazało się bowiem, że infrastruktura oparta o miedziane kable może szybko stać się niewydolna i – potocznie mówiąc – zapchać się. Wiele ofert internetu stacjonarnego opisywanych było z prędkością „DO” jakiejś wartości.Co jednak nie oznaczało, że wszędzie udało się taką prędkość osiągnąć. Wielu użytkowników zarzucało operatorom złą wolę i wprowadzanie klientów w błąd, ale w rzeczywistości była to niewydolność technologii. Na początku drugiej dekady XXI wieku zaczęły się również pojawiać pierwsze głosy, że oferty bez limitu pobierania danych powoli przestaną być standardem. Największy niemiecki dostawca usług internetowych Deutsche Telekom wprowadził na rynek ofertę z gwarantowaną prędkością internetu, ale z limitem pobierania danych. Oferty wyliczono na podstawie średniego zużycia przed użytkowników, a po przekorczeniu limitu internet zwalniał do poziomu, który pozwalał w najlepszym wypadku wejść na stronę internetową czy wysłać maila. Był to jednak większy trend, a w drugiej połowie 2015 roku w USA wskazano aż 58 dostawców internetu, którzy sprzedawali swoje usługi z limitem.
Światłowód zapewni gwarantowaną prędkość interentu bez limitów pobierania danych
Reglamentacja internetu mogłaby stać się faktem, gdyby jednak nie coraz powszechniejsze stosowanie światłowodu, który oferuje o wiele większą wydajność niż tradycyjne rozwiązania kablowe. Jest to technologia, którą stosuje się już od końca lat 70., ale do powszechnego użytku dla indywidualnych klientów wchodzi dopiero dziś. W Polsce za jej rozwój odpowiada głównie firma Orange, która inwestuje w światłowód miliardy złotych. W znaczący sposób wpłynie to na komfort korzystania z internetu nie tylko w przyszłości, ale też obecnie. Wspomniana firma Orange już dziś oferuje swoim klientom internet światłowodowy (szczegółowe informacje można znaleźć pod tym linkiem - https://www.orange.pl/view/internet-domowy). Jest to propozycja z gwarantowaną prędkością internetu oraz bez limitu pobierania danych i – właśnie dzięki światłowodowi – powinno pozostać to standardem także w przyszłości.
Po co nam gwarantowana prędkość i internet bez limitu pobierania danych?
Na koniec warto podkreślić, że gwarantowana prędkość i brak limitu są niezbędne do swobodnego korzystania z internetu, zwłaszcza do oglądania filmów, seriali, czy transmisji sportowych (na razie najczęściej „tylko” w rozdzielczości FullHD, ale z rozdzielczością 4K i wyższymi na horyzoncie), pobierania stale rosnących gier, które już dziś mają po kilkadziesiąt gigabajtów wielkości oraz korzystania przez kilku domowników równolegle z funkcji wymagających dużej ilość danych i wysokiej prędkości internetu. Wiele wskazuje też na to, że nawet jeśli ktoś dziś uważa, że gwarantowana prędkość internetu i brak limitu pobierania danych nie są mu do niczego potrzebne, już jutro może całkowicie zmienić swoje zdanie na ten temat. Wszystko dlatego, że nawet podstawowe funkcje mają coraz większe wymagania dotyczące parametrów łącza internetowego.