Dziecko u dietetyka

Dziecko u dietetyka

 

Kiedyś dietetyk kojarzył się wyłącznie z przygotowywaniem jadłospisu dla sportowców. Z czasem gabinety dietetyczne zaczęli coraz częściej odwiedzać dorośli borykający się z problemem nadwagi i otyłości. Dziś sprawdzony dietetyk bywa niezwykle poszukiwany przez rodziców potrzebujących specjalisty, który zadba o zdrowie ich dzieci.

Nie czekaj aż Twoje dziecko „z tego wyrośnie”

Nadwaga u dzieci bywa często bagatelizowana przez rodziców i dziadków, którzy żywią nadzieję, że ich pociecha „z tego wyrośnie”. Czekanie aż problem rozwiąże się sam, może przynieść opłakane skutki. Nadwaga i otyłość w wieku dziecięcym często prowadzą do poważnych chorób somatycznych w przyszłości. Badania pokazują, że dzieci z nadwagą i otyłością częściej borykają się z problemami psychologicznymi i zaburzeniami psychicznymi niż ich szczupli rówieśnicy.

Problem otyłości wśród dzieci

Światowa Organizacja Zdrowia mówi o globalnej epidemii otyłości. Ten problem cywilizacyjny dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. WHO od lat alarmuje, że problem otyłości wśród młodych ludzi jest coraz poważniejszy. Badania pokazują, że polskie dzieciaki tyją najszybciej w Europie! Narodowy Fundusz Zdrowia podaje, że w Polsce z nadwagą boryka się 31% chłopców, a z otyłością walczy 13%. Wśród dziewczynek nadwaga dotyczy 20%, otyłość zaś to problem 5%. Pandemia koronawirusa nie polepszyła tego stanu rzeczy. Specjaliści ostrzegają: nauka zdalna i zakaz wychodzenia z domu bardzo negatywnie przekładają się zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne młodych Polaków. Aktualnie prowadzone są badania nad wpływem pandemii na zdrowie dzieci. Pierwsze wyniki pokazują, że przez Covid-19 wzrosła liczba dzieci z nadwagą.

Zadbaj o zdrowie swojego dziecka

Nadwaga u dzieci wpływa na ich zdolności psychoruchowe. Brak kondycji i aktywności fizycznej, nadmiar tkanki tłuszczowej i nieprawidłowa dieta w przyszłości mogą przyczynić się do poważnych chorób serca, układu pokarmowego, kostnego i wielu innych schorzeń, które w efekcie prowadzą do skrócenia długości życia. Nadmierna waga to także powód zaniżonej samooceny, prześladowania ze strony rówieśników i innych problemów psychologicznych i psychicznych. Dlatego nie warto odkładać leczenia i czekać aż dziecko samo wyrośnie z nadmiaru kilogramów.

Jak walczyć z nadwagą u dzieci?

W walce o zdrowie dziecka ogromnym wsparciem dla rodziców jest zaufany dietetyk. Dobry specjalista nie tylko układa jadłospis, ale pomaga wprowadzać zmiany w stylu spędzania czasu. Zmiana trybu życia to najefektywniejsze metody leczenia otyłości u dzieci i młodzieży. Dobry dietetyk przeprowadzi wywiad, aby poznać nie tylko skład dotychczasowej diety, ale także nawyki związane ze spożywaniem posiłków. W normalizacji przyrostu masy ciała u małych dzieci i spadku wagi u nastolatków ważna jest modyfikacja bilansu energetycznego. Najczęściej pojawiającymi się zaleceniami z tym związanymi są: 

  • Codzienne spożywanie zdrowego, pożywnego śniadania. 

  • Przygotowywanie posiłków w domu, a nie kupowanie gotowych potraw. 

  • Ograniczenie wysokokalorycznych przekąsek i słodzonych napojów. 

  • Częstsze jedzenie warzyw i owoców.

Aby te cztery punkty były skuteczne, wszyscy członkowie rodziny powinni uczestniczyć we wprowadzaniu zmian. Wiąże się to zarówno z przygotowywaniem takich samych posiłków dla całej rodziny, rezygnacją ze słodyczy i przekąsek przez wszystkich jej członków, jak i wspólnym uprawianiem sportu. Ważne są także rodzinne posiłki, które powinny odbywać się 5 – 6 razy w tygodniu. Dziecko musi czuć wsparcie i wiedzieć, że nie jest samo na polu walki. W przypadku leczenia otyłości u dzieci dietetycy unikają nadmiernych restrykcji żywieniowych i zwracają uwagę rodziców, aby dziecko samo decydowało o ilości pokarmu, którą chce zjeść podczas posiłku.

Wprowadzanie zmian może być bardzo trudne, szczególnie na początku, dlatego zaufany dietetyk jest nieocenionym wsparciem w dążeniu do zdrowia nie tylko dziecka, ale całej rodziny. Potrzebną pomoc znajdziesz na stronie https://projektzdrowie.info/diety/dieta-junior/.