Jak sprawdzić swoją historię kredytową?

Przed Tobą duże wydatki i chcesz sfinansować je za pomocą szybkiej pożyczki na dowolny cel? A może masz zamiar kupić na raty sprzęt elektroniczny i planujesz zweryfikować historię kredytową w BIK? Dane na swój temat możesz sprawdzić zupełnie za darmo, korzystając z możliwości, jakie zapewnia Biuro Informacji Kredytowej? Jak to zrobić?

BIK i bazy dłużników

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi nie tylko dane osób zaciągających zobowiązania, ale także informacje o wysokości zasłużenia, ilości rat, czy poręczeniach kredytów. Oprócz tego, polscy konsumenci mogą sprawdzać inne bazy, w których gromadzone są informacje na temat spłacanych przez nich pożyczek i kredytów: Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów BIG, a także Rejestr Dłużników ERIF. Dostęp do wymienionych baz mają oczywiście kredyto- i pożyczkodawcy, czyli firmy współpracujące z rejestrem, które chcą zweryfikować potencjalnego klienta. A jak zwykły konsument może sprawdzić informacje na swój temat i upewnić się, czy jego historia kredytowa jest pozytywna?

Pobierz bezpłatny raport na temat historii kredytowej

Dane zgromadzone w rejestrach BIK, BIG oraz ZBP można raz na sześć miesięcy sprawdzić całkowicie za darmo, a także skorygować zamieszczone tam informacje. Żeby uzyskać bezpłatny raport o historii kredytowej z BIK, wystarczy wejść na stronę internetową Biura i założyć konto. Dodatkowo konsument otrzymuje możliwość wykorzystania 12 raportów z BIK w ciągu roku, a także ustawić sobie tzw. alerty, czyli powiadomienia o kredycie zaciągniętym na jego dane osobowe.

Jak zalogować się w BIK – krok po kroku

Żeby uzyskać dostęp do konta w BIK, należy wykonać tzw. przelew weryfikacyjny z prywatnego konta bankowego zarejestrowanego na swoje nazwisko, a także przesłać skan dowodu osobistego. Formularz należy opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym, który następnie zostanie zweryfikowany przez BIK. W dalszej kolejności należy już tylko czekać na list polecony ze specjalnym kodem, który należy wpisać w Panelu Użytkownika. Biuro Informacji Kredytowej prześle również kody w formie sms-ów – wystarczy zastosować się do wskazówek podanych w wiadomości.

Dodatkowe informacje na temat sprawdzania historii kredytowej oraz aktualne oferty pożyczek znajdziesz na stronie https://pozyczkowy-portal.pl/pozyczki-ratalne/.