Zbiornik przeciwpożarowy – warto postawić na bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe i instalacja systemów ppoż to jeden z najważniejszych obowiązków jaki spoczywa na właścicielach fabryk, zakładów produkcyjnych czy zarządców wspólnot mieszkaniowych. Dobrym pomysłem jest instalacja systemów zraszających, oddymiających oraz wczesnego ostrzegania. Takie czujki potrafią uratować życie i mienie wielu osób. Nieodzownym elementem takiego systemu są bez wątpienia również zbiorniki przeciwpożarowe, które magazynują wodę na wypadek pożaru i akcji gaśniczej strażaków.

Zbiorniki przeciwpożarowe i prawo

Instalacja zbiorników przeciwpożarowych a także wszelkie normy związane z bezpieczeństwem ppoż. rozrzucone są po kilku aktach prawnych. Wśród najważniejszych przepisów warto wymienić m.in. rozporządzenie Ministra Gospodarki z 21 listopada 2005 roku a także rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowych. W tych dwóch aktach znaleźć można specyfikację techniczną czy normy, które muszą spełniać instalacje, w tym zbiorniki przeciwpożarowe.

Zbiornik ppoż – jak wybrać najlepszy?

Zbiorniki przeciwpożarowe najczęściej są uwzględniane na etapie budowy danego obiektu. W takiej sytuacji ich instalacja przebiega na równi z procesem budowy i nie ma potrzeby ingerencji w strukturę budynku czy zmiany charakterystyki pomieszczeń. Stały rozwój technologii oraz ustawodawstwa sprawił jednak, że coraz więcej obiektów jest zobligowanych do instalacji systemu przeciwpożarowego, który zawiera w sobie także zbiornik przeciwpożarowy. W gotowych budynkach, gdzie rozkład pomieszczeń jest z góry ustalony, trudno jest zainstalować standardowe rozwiązania. Stąd firma Amargo, jeden z liderów na rynku zbiorników na wodę, oferuje w ramach swojej działalności zbiorniki przeciwpożarowe o modułowej charakterystyce. Tego typu zbiornik ppoż wykonany jest z wyjątkowo trwałych płyt modułowych z tworzywa sztucznego (najczęściej PP-COPO lub polietylenu HDPE), które charakteryzują się sporą wytrzymałością i pozwalają na bezproblemowe użytkowanie zbiornika przez wiele lat. Co więcej, dzięki modułowości jaką oferuje zbiornik ppoż oferowany przez Amargo, jego wielkość, kształt i całkowite wymiary można dostosować do nietypowych pomieszczeń tak by wypełnić każdy dostępny milimetr.