Zabezpiecz swoją domenę - czyli praktyczne wykorzystanie protokołu DNSSEC

Zabezpieczenie swojej domeny internetowej przed atakiem hakerskim, czy próbą wyłudzenia danych jest niezmiernie istotną kwestią dla właścicieli serwisów internetowych, ale również firm oferujących usługi hostingowe. Dzięki temu wzrasta ich wiarygodność i zaufanie do usług, które oferują. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie domen jest skorzystanie z protokołu DNSSEC. Przed jakimi rodzajami cyberprzestępstw może uchronić użytkowników protokół DNSSEC i na jakiej zasadzie działa?

DNSSEC – aby mieć pewność, że to prawdziwa strona internetowa

Jednym z najpowszechniejszych rodzajów przestępstw internetowych jest podszywanie się pod strony internetowe. Przykładowo, użytkownik chce zalogować się do serwisu internetowego, informacja o tym może zostać przechwycona i podmieniona. Przez to niczego nieświadomy użytkownik w swojej przeglądarce widzi podmienioną stronę logowania, która do złudzenia przypomina tę, z której zawsze korzysta. Podaje swoje dane, czyli login i hasło, które zostają skradzione przez przestępcę. Mogą to być informacje niezbędne do wejścia na skrzynkę mailową lub zakupu towaru i wykonania przelewu. Zastosowanie na swojej domenie protokołu DNSSEC uniemożliwia takie działanie, bo zapewnia integralność przesyłanych danych. Dzięki złożonemu szyfrowaniu praktycznie niemożliwa jest ich modyfikacja lub podmiana.

Jak zabezpieczyć domenę protokołem DNSSEC?

Zabezpieczenia domeny protokołem DNSSEC nie można wykonać samodzielnie. Jest to usługa, którą oferuje serwis hostingowy, w którym wykupuje się domenę. Do niedawna protokół ten nie był zbyt popularny, a w niektórych firmach zabezpieczeniem tym były objęte tylko niektóre domeny, na przykład „.pl”. To powoli się jednak zmienia i coraz więcej firm hostingujących w dominującej większości domen oferuje protokół DNSSEC. Przykład takiej oferty można znaleźć pod tym linkiem: https://www.nazwa.pl/domeny/. Dostawca, oprócz domeny „.pl”, zabezpiecza protokołem DNSSEC również inne powszechnie stosowane – „.com”, „.com.pl”, „.eu” i inne.

Protokół DNSSEC – aby podnieść wiarygodność i bezpieczeństwo

Stosowanie protokołu DNSSEC to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa danych użytkowników serwisów internetowych. Warto jednak pamiętać, że to również kwestia wiarygodności. Jeśli użytkownik ma pewność, że w danym serwisie jego dane są lepiej zabezpieczone, oraz że istnieje mniejsze szanse przechwycenia jego loginu czy hasła. Jeśli będzie miał do wyboru dwa serwisy – jeden z domeną zabezpieczoną protokołem DNSSEC i drugi, bez tego zabezpieczenia – jest zdecydowanie większa szansa, że wybierze właśnie ten pierwszy.

 

Artykuł sponsorowany.