Wiele osób marzy o znalezieniu pracy, która pozwalałaby im na zdalne wykonywanie obowiązków, bez konieczności codziennego opuszczania domowego zacisza. Pozwala to bowiem na zaoszczędzenie mnóstwa pieniędzy, czy to na benzynie, czy na transporcie miejskim. Ponadto, długie godziny pracy, spędzone we własnym mieszkaniu, a nie w bezdusznym biurze, mogłyby pozytywnie wpłynąć na produktywność pracowników.
Przeciwnicy zdalnych rozwiązań uważają, że taki tryb pracy sprzyja roztargnieniu. Ich zdaniem, niektóre osoby mogą wykorzystać brak nadzoru i spędzać czas na internetowej rozrywce, oferowanej przez portale takie jak Energy Casino. Opinie pracodawców należy traktować poważnie – w końcu to oni decydują, jak będzie wyglądała nowa normalność po ostatecznym zażegnaniu zagrożenia koronawirusem.
Efektywna praca zdalna
Praca w biurze na tych samych warunkach może być niemożliwa ze względu na nowe prawa, dotyczące przestrzegania reżimu sanitarnego w biurach. Pracodawcy będą zmuszeni ograniczyć liczbę osób obecnych w miejscu pracy, przez co część pracowników przeniesie się w tryb zdalny na dłużej.
Największym sojusznikiem, zarówno pracodawców jak i pracowników, w rozwiązaniu problemu efektywnej pracy z domu, jest oczywiście technologia. Nowoczesne urządzenia nieodwracalnie zmieniły obraz tego, jak ludzie pracują na co dzień.
Przedsiębiorcy mogą nadzorować swoich pracowników za pomocą komunikatorów, takich jak Slack czy Skype, czy też wirtualnych monitorów czasu pracy typu iDocs. Pracujący z kolei mogą sprawniej ukończyć zadania oraz konsultować je z przełożonymi, korzystając z wyżej wymienionych komunikatorów.
Ponadto, dysk Google może sprawić, że ważne dokumenty oraz większe pliki będą wysyłane i edytowane przez kilku pracowników jednocześnie, zachowując spójność całego przedsięwzięcia. Nietuzinkowe rozwiązania tego tytana przemysłu internetowego pozwalają na radykalne usprawnienie pracy zespołowej – koniec z problemami w komunikacji oraz szukaniem członków zespołu, którzy pracują w innej części budynku. Tego typu narzędzia są nieocenione podczas realizowania projektów zbiorowych.
Według Klary Czerwińskiej, ekspertki ds. content marketingu, praca zdalna w jej branży nie tylko nie przeszkadza w codziennej realizacji planów firmy, ale wręcz pomaga osiągnąć założone cele. Twórcy contentu czasami potrzebują inspiracji, aby stworzyć naprawdę dobre materiały – praca w ciasnym biurze zdecydowanie ogranicza wyobraźnię.
Budowanie zespołu na odległość
Przeciwnicy zdalnej pracy wskazują na to, że pracownicy, w miejscu pracy, mają unikalną okazję na nawiązanie więzi oraz budowanie relacji ze swoimi kolegami z biura, co z kolei bardzo dobrze wpływa na atmosferę w zespole. Jeżeli firma wdroży tryb zdalnej pracy, wszyscy staną się grupą nieznajomych, dążących do wytyczonych przez korporację celów, a nie zgranym zespołem.
Troska o relacje pracowników w zespole jest jak najbardziej uzasadniona. W końcu dużo łatwiej współpracować z przyjaciółmi niż z osobami, z którymi nigdy wcześniej nie rozmawiałeś. Istnieją jednak sposoby na integrację pracowników poza biurem, przy utrzymaniu zdalnego trybu pracy.
Jednym z nich jest częstsze organizowanie wydarzeń i imprez integracyjnych. Osoby pracujące w biurze często narzekają na to, że poza standardowymi, organizowanymi w miejscu pracy pseudo-imprezami z okazji Świąt Bożego Narodzenia czy urodzin jednego z pracowników, przełożeni nie za bardzo dbają o dobre nastroje w zespole. Paradoksalnie, spowodowane jest to często faktem, że szefowie uznają koleżeńskie wymiany grzeczności podczas pracy za wystarczającą integrację podwładnych i nie uważają organizacji takowych wydarzeń za konieczne.
Czy jednak zdalne miejsce pracy zupełnie wyklucza takie towarzyskie spotkania? Niekoniecznie, bo kolejną metodą na utrzymywanie przyjaznych kontaktów z kolegami z pracy są nieformalne spotkania, organizowane za pomocą programów, umożliwiających wideokonferencje. Przełożeni mogą wykazać się inicjatywą i zapraszać swoich współpracowników na “wirtualną kawę” każdego ranka. Poza budowaniem więzi, to także świetna okazja dla pracowników na podzielenie się z szefem sugestiami dotyczącymi działań firmy.
Podsumowanie
Wydaje się nieuniknione, że w najbliższej przyszłości praca zdalna, w wielu firmach, zastąpi klasyczne biuro w roli najbardziej efektywnej formy wykonywania obowiązków zawodowych. Zwłaszcza, że w ostatnim czasie pracownicy i przełożeni przekonali się o tym, że fizyczna nieobecność w biurze niekoniecznie musi oznaczać niewykonane obowiązki służbowe.
Setki tysiące pracowników biurowych marnuje cenne godziny podróżując do pracy, aby wykonywać zadania na takim samym sprzęcie, do którego dostęp mają u siebie w mieszkaniu. W dobie internetu, smartfonów oraz innych, innowacyjnych technologii, ułatwiających międzyludzką komunikację, powrót do biura zwyczajnie mija się z celem.