Kryminalistyka, czyli nauka o śladach zbrodni – sprawdź jak zostać technikiem kryminalistyki.

Kto choć raz nie oglądał jednego z wielu seriali detektywistycznych? Kto z nas nie zna kultowej postaci Sherlocka Holmesa? Odkrywanie śladów zbrodni może z łatwością przerodzić się w pasję, realizowaną w życiu zawodowym. Pierwszym krokiem na drodze do osiągnięcia celu jest … studiowanie kryminalistyki.

Kryminalistyka: opis studiów, potencjalne miejsca zatrudnienia

Głównym zadaniem technika kryminalistyki jest zebranie dowodów zbrodni, a następnie rozpoznanie ich i właściwa interpretacja. Zebrany materiał dowody powinien zostać przygotowany tak,  by mógł zostać wykorzystany w dalszym śledztwie, a nawet by stanowił jego podstawę. Warto  zaznaczyć, że kryminalistyka to nie to samo co kryminologia, która zajmuje się samym zjawiskiem przestępczości i bada przyczyny popełniania przestępstw. Studia kryminalistyczne są nastawione przede wszystkim na zdobywanie praktycznych umiejętności. Absolwent tego kierunku poznaje między innymi regułę tzw. 7 złotych pytań kryminalistyki: „co? gdzie? kiedy? jak? czym? dlaczego, kto?”, która w obiektywnej rekonstrukcji wydarzeń, pomaga w ustaleniu sprawcy przestępstwa i określeniu, w jaki sposób zostało ono popełnione, czyli docelowo w rozwiązaniu zagadki kryminalnej.  Jeszcze w trakcie nauki studenci mogą liczyć na znalezienie zatrudnienia nie tylko w laboratoriach badawczych czy policji ( często po zaliczeniu licznych dodatkowych kursów), ale także w organizacjach pozarządowych, wojsku, straży granicznej czy w biurze detektywistycznym.  Jedną z uczelni, która umożliwia naukę na studiach kryminalistycznych, jest Wyższa Szkoła Bankowa. Program studiów jest skonstruowany w taki sposób, by student znał zarówno techniki kryminalistyczne jak i podstawy prawa (zwłaszcza karnego), ratownictwa medycznego, zarządzania i prewencji. Więcej o studiach kryminalistycznych w WSB można znaleźć na stronie www.wsb.pl.

Studia kryminalistyczne: dla kogo?

 Studenci kryminalistyki to osoby spostrzegawcze, bystre i ciekawe świata. Charakteryzują się nieszablonowym podejściem (rutyna może zgubić nawet najlepszego technika kryminalistyki), a jednocześnie sumiennie podchodzą do wykonywanych  obowiązków (w cenie jest wysoka staranność i dokładność). W zawodzie technika kryminalistyki odnajdą się osoby, lubiące analizować każdą sprawę i rozwiązywać trudne łamigłówki. Technik kryminalistyki to zawód, który wciąż jest dość tajemniczy i przez to bywa niedoceniany, a szkoda. , Brak specjalistów z tego zakresu boleśnie odbiłby się na poziomie wykrywalności przestępców.

Polecamy artykuł Kryminologia i kryminalistyka - nowe podejście do spraw bezpieczeństwa wewnętrznego

 

 

Artykuł sponsorowany.