Zakup nieruchomości w celach inwestycyjnych

Polacy bardzo chętnie inwestują w nieruchomości, o czym świadczą dane Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami z 2016 roku. Według tych informacji aż 51% rodaków ulokowało w ten sposób posiadane przez siebie środki. Tak wysoki wynik może wynikać z dość powszechnego przekonania, że nieruchomości zachowują włożony kapitał, a z biegiem lat ich wartość rośnie. Niestety, nie jest to regułą, dlatego wybór nieruchomości do zakupienia w celach inwestycyjnych powinien być rozważny i przemyślany. O czym należy pamiętać?

Lokalizacja przede wszystkim

Eksperci od inwestowania są zgodni, że lokalizacja nieruchomości w największym stopniu wpływa na jej wartość. Najwięcej zapłacić trzeba za mieszkania znajdujące się w dużych miastach, gdzie nie brakuje centrów edukacyjnych, biznesowych, kulturalnych i rozrywkowych. Kluczowe znaczenie ma też lokalizacja w odpowiedniej dzielnicy. Inwestorzy powinni zastanowić się, jacy najemcy są ich grupą docelową – rodziny z dziećmi raczej wybiorą mieszkanie z przedszkolami czy przychodniami zdrowia w okolicy, zaś studentom zależeć będzie na mieszkaniu w pobliżu uczelni lub większego węzła komunikacyjnego. Najwięcej zapłacić trzeba za nieruchomości znajdujące się w pobliżu centrum miasta, skąd w łatwy sposób dotrzeć można do pozostałych jego części, a dodatkowym atutem są położone w pobliżu wspomniane już ośrodki biznesowe, edukacyjne i rozrywkowe.

Powierzchnia i rozkład

W tym przypadku wybór nieruchomości również powinien być uzależniony od tego, czy inwestor zamierza ją w krótkim czasie sprzedać z zyskiem, czy też wynajmować. Najtrudniej zbywalne są mieszkania o dużej powierzchni, zaś najlepszym lokalem do wynajęcia jest ten w pełni rozkładowy, gdzie może zamieszkać np. kilka osób, a każda z nich ma własny pokój do dyspozycji. Jednocześnie warto zaznaczyć, że zamożni inwestorzy mogą kupić luksusowy apartament z myślą o wynajmie. Tego typu nieruchomości charakteryzują się najwyższą jakością materiałów wykończeniowych i wyposażenia, położone są w atrakcyjnej lokalizacji, a ich wielkość przekracza powierzchnię standardowych mieszkań. Dużym udogodnieniem jest też obsługa wszelkich kwestii związanych z wynajmem prowadzona przez profesjonalną firmę – więcej szczegółów tutaj. Tego typu oferta to propozycja dla najzamożniejszych inwestorów, którzy chcieliby zdywersyfikować swój portfel.

Typ budownictwa

Koszt zakupu nieruchomości oraz wzrost jej wartości zależne są także od tego, w jakiej technologii wzniesiony został budynek. Chociaż najwięcej zapłacić trzeba za nowoczesne budownictwo, lokale dostępne na rynku wtórnym wyceniane są zależnie od obiektu. Doskonałym przykład to zabytkowe kamienice – przed remontem mogą być tanie, ale po odrestaurowaniu znacznie zyskują na wartości i cieszą się niemałym zainteresowaniem potencjalnych nabywców.