Welcome pack – co to jest?

Onboarding, czyli wdrożenie nowego pracownika, to proces, którego nie może lekceważyć żadna poważna firma. Jednym z jego elementów coraz częściej stają tzw. welcome packi. Czym są i jak je skomponować, aby w miły i profesjonalny sposób powitać nową osobę na pokładzie?

Onboarding to podstawa

Specjaliści od Human Resources zgodnie przekonują, że poprawny onboarding znacząco wpływa na poprawę nastawienia pracowników firmy. Warto pamiętać, że proces rekrutacyjny jest trudny dla obu stron. Kandydaci stresują się jego kolejnymi etapami, a wielu pracodawców ma problem ze znalezieniem odpowiedniej osoby na konkretne stanowisko. Ponadto według statystyk aż 50 proc. nowo zatrudnionych osób odchodzi w ciągu pierwszych czterech miesięcy pracy. Sprawny onboarding może zniwelować te straty. Jakie elementy powinien zawierać?

  • Przedstawienie strategii organizacji, misji, wizji oraz celów;
  • Przedstawienie struktury firmy;
  • Zapoznanie z procedurami;
  • Przedstawienie zakresu obowiązków, możliwości rozwoju, drabinki awansów;
  • Obsługę sprzętu i oprowadzenie po firmie;
  • Przedstawienie i powitanie nowego pracownika w firmie.

Częścią tego ostatniego elementu są m.in. welcome packi, czyli paczki powitalne.

Jak skomponować welcome pack?

Warto sprawić, aby nowy pracownik już pierwszego dnia poczuł się częścią firmy, a odpowiednio skomponowany welcome pack może to zadanie ułatwić. Dobrze, jeśli znajdą się w nim przedmioty, które staną się użyteczne w pracy, ale nie tylko. Oto przykładowe propozycje:

  • Gadżety biurowe: notesy, długopisy, ergonomiczna podkładka pod mysz, kalendarz, urządzenia usb, kubki.
  • Ubrania kojarzące się z firmą: np. bluza albo t–shirt z zabawnym nadrukiem i logo firmy lub hasłami odzwierciedlającymi jej wartości.
  • Plecaki lub torby na laptopa.
  • Powitalne kosze owoców i zdrowych przekąsek.

Wszystkie produkty powinny oczywiście zawierać logo firmy. To nie tylko miłe powitanie pracownika, ale również promocja dla pracodawcy. Osoby korzystające z mediów społecznościowych chętnie zamieszczają w nich zdjęcia swoich welcome packów, co przekłada się na poprawę wizerunku firmy jako pracodawcy.

Kosz owoców jako welcome pack

Powitalna paczka zawierająca owoce i inne zdrowe przekąski jest bardzo przyjemną formą powitania nowego pracownika. Płynie z niej od razu jasny przekaz, że pracodawca dba o zdrowie swoich podwładnych. To istotne, zwłaszcza jeśli w firmie przestrzega się innych wartości zdrowotnych, takich jak edukacyjne programy żywnościowe, zdrowe żywienie czy owocowe dni. Pracownik otrzymuje jasny sygnał, że troska o jego samopoczucie jest w tym otoczeniu czymś istotnym.

Owocowy welcome pack nie może być jednak zwykłą skrzynką z owocami. Warto wybrać do niego bardziej egzotyczne owoce i uzupełnić o inne prozdrowotne produkty, a jest w czym wybierać. Profesjonalne firmy dostarczające owoce do biur mają bardzo szeroką ofertę i oferują welcome packi, w których znajdą się także zdrowe przekąski, ziołowe herbaty, soki, syropy, dżemy czy miody. Taki prezent z pewnością zrobi na nowym pracowniku wrażenie i umili pierwsze dni w pracy. Warto zadbać o oprawę kosza – powinien być estetycznie zapakowany i ozdobiony wizytówką z imieniem i nazwiskiem pracownika. Miłym gestem będzie dołączenie do niego powitalnego listu.

Welcome Packi możesz zamówić w Dailyfruits na stronie https://dailyfruits.pl/dailyfruits-welcome-pack/