Dziś posiadanie konta bankowego stało się niemal koniecznością. Banki oferują jednak swoim klientom różne rodzaje rachunków, stosując główny podział na osobiste i firmowe. Czym się one między sobą różnią?
Konto osobiste mają dziś chyba wszystkie osoby czynne zawodowo. Pracując na etacie jest ono potrzebne, by otrzymać przelew z wynagrodzeniem. Prowadzący własną działalność natomiast wykorzystują konto do wielu transakcji, m.in. przelewają obowiązkowe składki ZUS, uiszczają za pośrednictwem konta opłaty do Urzędu Skarbowego, wypłacają wynagrodzenie pracownikom, czy dokonują innych płatności. I tak jednak jak pewnie dałoby się prywatnie funkcjonować bez rachunku bankowego, tak jest to zupełnie niemożliwe w przypadku prowadzenia firmy.
Pozostaje jednak pytanie, czy trzeba zakładać konto firmowe, czy też można korzystać z prywatnego. Polskie prawo, o ile mówi o konieczności posiadania przez przedsiębiorcę rachunku bankowego, o tyle nie precyzuje jasno, że musi być to specjalne konto dedykowane firmie. Niemniej jednak warto takie założyć, nawet w przypadku mniejszych firm. I to nie tylko z powodu przejrzystości finansowej, jaką gwarantuje rozdzielenie konta prywatnego i firmowego.
Darmowe przelewy do ZUS i US
Wszelkie opłaty, które przedsiębiorca, bez względu na wielkość prowadzonej przez siebie firmy, musi wnieść do ZUS-u czy Urzędy Skarbowego odbywają się bezgotówkowo, za pośrednictwem przelewów bankowych. A te, w zależności od banku, obrotu na koncie czy też liczby wykonywanych w ciągu miesiąca transakcji, mogą być płatne. Jednostkowy koszt takich przelewów wydaje się nieduży. W perspektywie roku jednak, może się w sumie zebrać z tego nawet kilkadziesiąt złotych, a to kwota dość duża, szczególnie jeśli mówimy o małej firmie. Na szczęście opłat tych można uniknąć niemal w każdym banku, w którym założymy konto firmowe. Większość z placówek bankowych deklaruje bowiem brak dodatkowych kosztów za wszystkie przelewy internetowe do ZUS i US. Niektóre z banków gwarantuje nawet, że robiąc z konta firmowego regularne, comiesięczne przelewy do urzędów unikniemy opłat za prowadzenie konta.
Dodatkowe usługi bankowe
Konto firmowe bardzo często wiąże się również z dodatkowymi usługami, które proponują banki przedsiębiorcom prowadzącym u nich rachunek swojej firmy. Bardzo często przedsiębiorca ma możliwość pozyskać na odrębnych zasadach, i przy znacznie uproszczonej procedurze, dodatkowe środki na finansowanie bieżących lub długoterminowych potrzeb, jak kredyty czy leasing. Natomiast w przypadku firmy, która obraca również kapitałem w obcej walucie lub dokonuje w niej transakcji kupna czy sprzedaży, bardzo ważnym może okazać się dostęp do wymiany walut online po korzystnych kursach. Dodatkowym profitem dla wielu firm będzie też, proponowany przez niektóre placówki bankowe, bezpłatny dostęp do portalu oferującego aktualne informacje ze światowego handlu – raporty, bazy danych, oferty współpracy czy aktualne przetargi. Tego typu profity dostępne są w koncie dla firm BZ WBK - https://www.bzwbk.pl/firmy/rachunki/rachunki.html
Koszty uzyskania przychodu
Dobre podstawowe konto firmowe w renomowanym banku zazwyczaj po spełnieniu określonych warunków jest bezpłatne. W przypadku mniejszych firm może jednak zdarzyć się miesiąc, kiedy z różnych względów nie uda się spełnić tych kryteriów. W większej firmie natomiast może być potrzebne konto firmowe znacznie bardziej zaawansowane, dające dostęp do płatnych pakietów usług dodatkowych. W obu tych przypadkach, gdy przyjdzie uiścić opłatę za prowadzenie konta, należy pamiętać, że można ją zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodu.