Dysponując pokaźną gamą gotówki chcąc wybudować dom wykażemy się rozsądkiem i myśleniem przyszłościowym decydując się na energooszczędność. Oczywiście zależy nam na jego wyglądzie. W dobie dzisiejszych technologii można z powodzeniem połączyć estetykę oraz warunki, które spełnia budownictwo energooszczędne. Nic bardziej mylnego, możemy wybrać projekt dużego domu energooszczędnego, który będzie na dodatek wzbudzał zachwyt.
Co zawiera kosztorys domów energooszczędnych?
Luksusowe domy energooszczędne są doskonałym wyborem dla osób, które mimo że lubią wydawać pieniądze, nie lubią ich marnować. Rzecz jasna drogi dom ma drogi projekt z kosztorysem. Choć sam szczegółowy kosztorys każdy inwestor otrzymuje bezpośrednio po kupnie danego projektu, jednak ogólnie rzecz biorąc w kosztorysie znajdziemy: koszty i sposób wykonania elewacji, koszty instalacji elektrycznej i wodnokanalizacyjnej, cenę instalacji centralnego ogrzewania (w tym jego rodzaj), a także koszty wykonania parapetów; tynków; sufitów; posadzek. Jeśli chcemy nabyć projekt luksusowego domu energooszczędnego, musimy być przygotowani na wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych.
Projekt domu energooszczędnego parterowego
Zacznijmy od projektu domu parterowego z wyższej półki cenowej. Za przykład niech posłuży projekt domu Willa Parkowa 6. Jest to projekt domu parterowego o powierzchni użytkowej 207,29 m2, z garażem dwustanowiskowym. Z zewnątrz jak na willę przystało dom prezentuje się okazale, posiada kolumny przed drzwiami wejściowymi i wyglądem przywodzi na myśl nieco amerykańskie domy z przedmieść. Wymagana, minimalna szerokość dla tego domu to 31,47 m. Liczba pokoi to 4, dodatkowo w domu znajdują się 2 łazienki, garderoba i pomieszczenie gospodarcze. Dom posiada też poddasze. Projekt zawiera spis wszystkich pomieszczeń i dwa rzuty, jedne na część mieszkalną i garaże oraz drugi na poddasze. W projekcie spisane są też materiały budowlane użyte, które będą użyte do budowy domu, ich rodzaj i marka. Koszty budowy domu bez instalacji szacuje się na ponad 352 tys. złotych. Sam zaś projekt po przecenie to koszt 4 tys. złotych.
Projekt domu energooszczędnego piętrowego
Tym razem przyjrzyjmy się projektowi domu energooszczędnego piętrowego. Wybraliśmy projekt domy Willa Floryda. Jest to okazały, piętrowy dom dla 5 a nawet 8-o osobowej rodziny. Budynek jednopiętrowy z garażem na trzy auta. Dom ten musi stanąć na działce o szerokości minimum 30, 79 m. Projekt ten jest dostępy w tym miejscu https://pracownia-projekty.dom.pl/. W środku znajdziemy kotłownię, spiżarnię, pomieszczenie gospodarcze, salon, pokój, kuchnię, jadalnię i łazienkę. To na parterze, na piętrze zaś znajdują się 5 pokoi, 2 pomieszczenia gospodarcze, 2 łazienki, 3 garderoby. Gdyby zsumować powierzchnię pietra i parteru otrzymamy niemal 430 m2. Orientacyjna cena tego domu to niewiele ponad 560 000 złotych. Za sam projekt zapłacimy niemal 8 tys. złotych.
Projekty domów energooszczędnych o dużych powierzchniach – na co powinniśmy zwrócić uwagę?
Przygotowując się do budowy dużego domu energetycznego, musimy przygotować się przede wszystkim na większe koszty początkowe. Nawet mniejszy dom energooszczędny będzie nieco droższy niż tradycyjny podobnej wielkości. Niemniej rozwiązania energooszczędne powinniśmy traktować jako inwestycję na przyszłość, która będzie obniżać wydatki. Sprawdźmy więc które rozwiązania projekt uwzględnia. Czy będą zainstalowane odpowiednie pompy ciepła? Czy wentylacja będzie sprawna i wydajna? Czy planowane jest zainstalowanie paneli słonecznych? Z jednej strony im więcej energooszczędnych rozwiązań tym koszty budowy wzrastają, wszak ich skala musi rosnąć wraz z rozmiarem domu. Koszty użytkowania zaś będą mniejsze, co przy bardzo dużym domu jest nie bez znaczenia. Pamiętajmy też, że duży dom oznacza też raczej dużą działkę. Dom musi znajdować się w odpowiedniej odległości od sąsiednich posesji przy jednoczesnym optymalnym ustawieniu względem wędrówki słońca. Zwróćmy uwagę czy plan zawiera też odpowiednie ustawienie ewentualnych altan czy tarasów.