Jak skutecznie zapobiegać cyberatakom w małych i średnich przedsiębiorstwach

Co jakiś czas trafia do nas informacja o tym, że jakaś znana korporacja padła ofiarą ataku hakerskiego. Jednak na niebezpieczeństwo wycieku danych narażone są nie tylko wielkie przedsiębiorstwa, lecz także małe i średnie firmy. Według danych zaprezentowanych przez magazyn Cybersecurity Ventures ponad połowa wszystkich cyberataków dotyczy mniej popularnych przedsiębiorstw. Z tego właśnie powodu właściciele małych firm powinni zwrócić większą uwagę na kwestię cyberbezpieczeństwa.

Hakerzy częściej decydują się na atak małych i średnich firmy również dlatego, że zwykle nie dba się w nich o wprowadzenie solidnych zabezpieczeń. Dzieje się tak, ponieważ szefowie uważają, że niewielkie przedsiębiorstwo raczej nie stanie się obiektem zainteresowań cyberprzestępców. Tymczasem po ataku na małą lub średnią firmę hakerzy mogą zarobić nawet 18 000 zł.

Na całym świecie każdego dnia dochodzi do około 2200 cyberataków. Oznacza to, że co 39 sekund jakaś firma traci swoje dane. Co prawda liczby te mogą wydawać się małe, jednak należy pamiętać, że za każdym razem ofiarą ataku hakerskiego pada inne przedsiębiorstwo. Jeśli przytrafi się to małej firmie, będzie to skutkować nawet jej bankructwem.

Z uwagi na to, że nie da się przewidzieć czy i kiedy hakerzy zaatakują firmę, warto wdrożyć w życie kilka zasad, dzięki którym można zabezpieczyć się przed utratą danych wrażliwych.

Opracuj plan działania na wypadek ataku

Może się tak zdarzyć, że pomimo zachowania przezorności i zastosowania różnych zabezpieczeń i tak dojdzie do cyberataku. Dlatego należy dużo wcześniej opracować procedury postępowania, aby uniknąć zaskoczenia. Ciężko podać przykład, jak dokładnie powinien wyglądać taki plan, ponieważ każda firma jest inna. Ważne by plan był dostosowany do jej specyfiki. Warto przede wszystkim zacząć od stworzenia kopii zapasowych danych.

Pamiętaj o kopiach zapasowych

Posiadanie kopii zapasowych przydaje się w szczególności, gdy dochodzi do ataku złośliwego oprogramowania na firmowy sprzęt. Za jego pomocą hakerzy blokują dostęp do danych lub całego systemu, a następnie żądają opłaty za ich odblokowanie. Dysponując bezpieczną kopią danych, możemy skutecznie pokrzyżować im szyki.

Kopie zapasowe powinno się tworzyć na urządzeniach USB lub dyskach SSD zabezpieczonych hasłem. Tego typu nośniki należy przechowywać w bezpiecznym miejscu, by nie uległy zniszczeniu lub nie trafiły w niepowołane ręce. Jeśli nawet urządzenia zostałyby skradzione, hasło zapobiegnie odczytaniu danych.

Uważaj na podejrzane linki

Złośliwe linki pojawiają się wszędzie, nawet w pozornie bezpiecznych miejscach. Możemy otrzymać je w wiadomości prywatnej lub na zaufanej stronie internetowej. Zdarza się, że zwykłe kliknięcie w link niesie ogromne zagrożenie dla danych. W ten sposób można nawet zainfekować cały komputer. Dlatego prowadząc firmę, warto zapoznać się z tematyką podejrzanych linków i szkolić w tej kwestii swoich pracowników.

Nie ignoruj aktualizacji

Zwykle odkładamy w czasie aktualizacje komputera, gdyż uważamy je za niepotrzebne i czasochłonne. Jednak warto wykonać je od razu, gdyż dostawcy co jakiś czas sprawdzają oprogramowanie pod kątem bezpieczeństwa, po czym dostarczają nam poprawione pod tym kątem wersje. Z tego powodu warto pozbyć się starszych urządzeń z oprogramowaniem bez wsparcia technicznego, ponieważ to naraża firmę na cyberataki. Należy również zadbać o aktualizacje programów antywirusowych. Warto zajrzeć do aktualnego rankingu antywirusów firmy Omegasoft.pl i wybrać którąś z czołowych pozycji.

Uważaj na WiFi i Bluetooth

Cyberprzestępcy mogą wykorzystywać również WiFi i Bluetooth, aby dostać się do firmowych komputerów. Jeśli korzystamy z nieznanych lub niezabezpieczonych sieci narażamy się na atak. Przy pracy na urządzeniach, na których posiadamy dane wrażliwe, należy łączyć się jedynie z zaufaną siecią.

Stosuj uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Metoda polega na tym, że po wprowadzeniu hasła statystycznego, aplikacja generuje hasło tymczasowe, po wpisaniu którego otwiera się dostęp do danej strony lub programu. Dzięki skomplikowanemu systemowi stosowaniu szyfrowania danych, uwierzytelnianie dwuskładnikowe uważane jest za jedną z najlepszych sposobów ochrony danych osobistych i firmowych.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo Twojej firmy zależy od Ciebie!