Najnowsze polskie monety – gratka dla kolekcjonerów i inwestorów

Polskie monety, zdecydowanej większości osób kojarzą się ze złotówkami, które na pewno każdy ma w portfelu. Są powszechne w użyciu, a ich wartość, jest określona przez nominał. Nie oznacza to jednak, że są to jedyne polskie monety na rynku - dostępne są monety historyczne, ale również najnowsze polskie monety okolicznościowe. Ich wartość jest zdecydowanie większa niż nominał. Wpływ na to ma wiele czynników – nakład, kunszt wykonania, a także materiał. Co warto wiedzieć o tych polskich monetach i gdzie ich szukać?

Polskie monety okolicznościowe – upamiętniają postaci i wydarzenia

Jak sama nazwa wskazuje, monety okolicznościowe emitowane są, aby upamiętnić pewne wydarzenia lub postaci. Często można spotkać całe serie odnoszące się na przykład do dynastii królewskich, słynnych bitew, donośnych wydarzeń historycznych lub upamiętniające polityków, naukowców lub artystów. W 2018 roku szczególne miejsce wśród polskich monet okolicznościowych zajmie z pewnością temat 100-lecia odzyskania niepodległości. Narodowy Bank Polski emituje z tej okazji cykl monet o nominale 10 zł, z bohaterami walk o odzyskanie niepodległości, takimi jak Józef Piłsudski, Józef Haller czy Roman Dmowski. Wybór jest duży i każdy z pewnością może znaleźć monety wartościowe pod względem historycznym czy sentymentalnym.

Wartość polskich monet – od czego zależy?

Każda polska moneta ma swój nominał, ale w wypadku monet okolicznościowych jest on tak naprawdę tylko umowny. Nikt bowiem nie zapłaci srebrną monetą 10-złotową w sklepie, bo jej realna wartość jest o wiele wyższa. Mamy zatem pierwszy czynnik wpływający na wartość, czyli metal, z którego jest wykonana. Kolejny to nakład – im niższy, tym wyższa jest wartość monety, a im więc czasu upływa od emisji, tym ta wartość może jeszcze wzrastać. Ostatnim czynnikiem, który warto podkreślić, pomimo tego, że jest on mocno subiektywny, jest kunszt wykonania. Monety okolicznościowe zdecydowanie różnią się od tych obiegowych. Prace przy nich często wykonywane są ręcznie, a zdobienia i żłobienia są bardzo misterne. W związku z tym często można postrzegać je w kategoriach  małych dzieła sztuki, a to również ma niebagatelny, choć niemierzalny, wpływ na wartość.

Polskie monety – gdzie ich szukać?

Monety emitowane przez NBP można spróbować kupić w oddziałach Banku. Często w dniu wprowadzenia takiej monety można przed siedzibami NBP zobaczyć kolejki osób chętnych na zakup, co możę spowodować wyczerpanie zapasu.. Alternatywą jest zakup w firmach i sklepach numizmatycznych, sklepie firmowym Mennicy Polskiej lub bezpośrednio na stronie Mennicy. Przeglądać je można pod tym linkiem - https://www.mennica.com.pl/monety-i-numizmaty/katalog. Bez względu na to czy wybierze się polskie monety czy zagraniczne zawsze trzeba je rozpatrywać jako wyjątkową pamiątkę, ale również inwestycje, a moneta okolicznościowa po pewnym czasie może zyskać na wartości wielokrotnie.

 

Artykuł sponsorowany.