TERAZ by Aviva. Jak wypromować autocasco na godziny?

Promocja usług ubezpieczeniowych wymaga sprawnego marketingu, zwłaszcza jeśli na rynku pojawia się nowy, innowacyjny produkt. Sprawdziliśmy, jak na tle innych reklam prezentują się spoty TERAZ - autocasco na godziny oferowanego przez TU Aviva.

Na rynku ubezpieczeń samochodowych panuje zacięta konkurencja. Dlatego też zdobycie klientów wymaga posłużenia się sprawnym marketingiem. Dzisiejsza reklama rzadko bazuje wyłącznie na prezentowaniu zalet produktu. Klienci nie zawsze dokonują racjonalnych wyborów - na ich decyzje wpływa wiele czynników, w tym emocjonalnych. W dodatku reklama powinna w jakiś sposób wyróżnić produkt spośród konkurencyjnej oferty. Nieprzypadkowo w komunikacji marketingowej niezwykle istotne stały się więc skojarzenia. Potencjalnych klientów przekonuje się powstałą wokół produktu otoczką: wartościami, ideami, emocjami czy doznaniami. Nie inaczej jest z reklamami usług ubezpieczeniowych.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Wartościami, do jakich odwołują się reklamy porównywarek ubezpieczeń OC są oszczędność czasu i pieniędzy. Jak przekonują spoty reklamowe, korzystanie z porównywarek OC pozwala na odnalezienie najtańszej oferty ubezpieczeniowej. Innymi słowy, kierowca, który wybierze porównywarkę ubezpieczeń, na przykład Mubi.pl, zaoszczędzi na ubezpieczeniu swojego samochodu, ponieważ kupi tańsze OC. Z kolei samo porównanie potrwa tylko kilka minut, dzięki czemu zaoszczędzi również czas. Więcej na temat wartości, które pojawiają się reklamach porównywarek ubezpieczeń samochodowych przeczytasz na stronie https://ubsy.pl/reklamy-porownywarek-oc.

Do oszczędności pieniędzy odwołują się również reklamy samych ubezpieczycieli. I tak na przykład wybierając Link4 - jak przekonuje spot reklamowy - wybieramy tańsze OC. Podobny motyw pojawia się również w filmach reklamowych innych firm ubezpieczeniowych (np. AXA). Z oszczędnością wiązać się miały również reklamowane zniżki: za zakup online czy bezszkodową jazdę.

Bezpieczeństwo

W reklamach ubezpieczeń samochodu częstokroć pojawia się wątek bezpieczeństwa. Reklamy kojarzą produkty firm ubezpieczeniowych z poczuciem spokoju i brakiem obaw. Filmy reklamowe obiecywały, że kierowcy, którzy posiadają OC w PZU otrzymają odpowiednie wsparcie, które ukoi ich nerwy. Z kolei spoty Generali przekonywały, że ubezpieczyciel zapewni pomoc nawet w najbardziej nieprzewidzianych sytuacjach.

Z bezpieczeństwem wiążą się również zniżki za bezszkodową jazdę. Choć spot reklamowy bezpośrednio wskazuje, że bezpieczna jazda może się opłacać finansowo, to pośrednio odwołuje się do pozytywnych skojarzeń z bezpieczeństwem.

Teraz autocasco

Jak na tym tle prezentują się reklamy TERAZ by Aviva? Zacznijmy od charakterystyki tego ubezpieczenia. TERAZ jest krótkoterminowym ubezpieczeniem autocasco dostępnym przez aplikację mobilną. Umowę ubezpieczeniową można zawrzeć na czas od 3 godzin do 30 dni. Zdaniem ekspertów Avivy, ubezpieczenie TERAZ powstało “z myślą o kierowcach, którzy kilka razy w roku jeżdżą na weekendy, wakacje, ferie, do rodziny – lub pożyczają samochód bliskim, a nie chcą płacić za AC na cały rok”.

(źródło: youtube.com)

Reklamy TERAZ by Aviva przedstawiają realne sytuacje, choć czynią to z przymrużeniem oka. W pierwszym spocie widzimy historię młodej pary, która bierze ślub, a następnie jedzie w podróż poślubną i odwiedziny u teściów. Po drodze napotykają ich kłopotliwe perypetie: stłuczka i pęknięta opona. Szczęśliwie radzą sobie z problemami dzięki krótkoterminowemu AC. Krótkoterminowość została zaprezentowana jako zaleta ubezpieczenia TERAZ już na samym początku filmu reklamowego. “Ślubu na godziny nie weźmiesz. Ale Autocasco na godziny już tak” - przekonuje narrator.

Druga reklama przedstawia historię rodzinnego wyjazdu na wakacje. Urlop w Chorwacji stanął pod znakiem zapytania w momencie uszkodzenia samochodu, którym poruszała się rodzina. Na szczęście dzięki pomocy ubezpieczyciela bohaterowie filmu mogli kontynuować wakacyjny odpoczynek, podczas gdy ich pojazd przechodził naprawę. Auto odebrali tuż przed powrotem do Polski.

W trzeciej reklamie ukazano historię ojca, który pożyczył samochód córce. Na nieszczęście auto zostało zniszczone przez… kozę. Jednakże właścicielowi auta udało się wyjść z opresji. Dzięki ubezpieczeniu AC, pojazd przeszedł naprawę. Kierowca wiedział, co robi kupując autocasco jedynie na weekend, w którym pożycza samochód niedoświadczonej córce.

W kolejnym spocie widzimy kierowcę-wędkarza, którego auto zostaje przypadkowo zatopione. Na swoje szczęście, bohater filmu “nie utonął w kosztach”, ponieważ ubezpieczył się na kilka godzin, podczas których miał łowić ryby. Z łowiska wrócił samochodem zastępczym, który otrzymał w ramach pomocy ubezpieczeniowej.

Podsumowując, reklamy TERAZ od Avivy ukazują zalety ubezpieczenia. Przedstawiają między innymi zakres ochrony. Jednocześnie podkreślają jej krótkoterminowość oraz możliwość dostosowania długości trwania umowy do potrzeb klienta. Wokół produktu Avivy budowane są skojarzenia zarówno z bezpieczeństwem (nawet w najbardziej nagłych i zaskakujących sytuacjach), jak i szybkością działania. Chwytliwe hasło “teraz” sugeruje, że z ubezpieczenia AC można skorzystać niemal w dowolnym momencie.