Jak zorganizować ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze?

Coraz więcej osób ma pracę siedzącą. Tego typu obowiązki służbowe wykonywane w pozycji siedzącej nie są zbyt komfortowe dla kręgosłupa. Szczególnie wtedy, gdy trzeba tak spędzić czas wiele godzin, trzeba zadbać o prawidłowe ułożenie wielu biurowych elementów. Zadbanie o to, żeby były ergonomiczne, czyli dobrze dopasowane do kręgosłupa, pozwoli na większą troskę o zdrowie i wygodę. Najważniejszym elementem jest krzesło ergonomiczne, to od jego konstrukcji zależy, czy pracownik dobrze będzie czuł się w pozycji siedzącej.

Na co zwracać uwagę?

Ergonomia jest często brana pod uwagę w czasie wyposażania miejsca pracy pracownika biurowego. W takim pomieszczeniu najbardziej charakterystycznymi przedmiotami są krzesła obrotowe.

Bezpieczeństwo pracy zapewnia także biurko o odpowiedniej wysokości, jak również prawidłowe ułożenie komputera. Musi on znajdować się na takiej wysokości, żeby osoba pracująca nie garbiła się ani nie nadwyrężała rąk, powinny mieć one dobra oparcie, tak żeby mięśnie miały szansę na odpoczynek.

Ergonomiczne stanowisko pracy obejmuje wiele istotnych kwestii, zmniejsza dostępność negatywnych bodźców, które mogą dekoncentrować pracownika. Wydajność i produktywność są na dobrym poziomie w takim miejscu.

Jak powinno wyglądać nowoczesne biuro?

Stanowisko biurowe powinno mieć określoną powierzchnię, najlepiej, jeśli obejmowałoby przynajmniej 13 metrów kwadratowych i miało dostęp do okna. Pomieszczenie musi być regularne wietrzone, w ten sposób pracownik będzie lepiej się czuł.

Krzesło ergonomiczne ustawione zaraz przy biurku to przedmiot podstawowy, wyposażony w wiele regulacji i udogodnień, dzięki nim można dopasować ten przedmiot do danej sylwetki.

Blat biurka powinien mieć taką powierzchnię, która pomieściłaby cały komputerowy sprzęt. Krzesła obrotowe warto umieścić na takiej wysokości, która byłaby optymalna dla pracownika, jego głowa powinna znajdować się na wysokości monitora. Dzięki temu nie będzie on musiał nadwyrężać wzroku, pochylać głowy czy się garbić.

Ergonomia w biurze to przede wszystkim dobre dopasowanie biurka i krzesła, najlepiej zrobić do indywidualnie do każdego pracownika, bo każdy z nich ma inną sylwetkę, wzrost czy wagę.

Jak ważne jest krzesło?

Ergonomiczne stanowisko pracy to wiele ważnych kwestii, które muszą ze sobą dobrze współpracować. Dobry dostęp do naturalnego światła pozwoli na swobodniejsze wykonywanie zadań służbowych, bez konieczności martwienia się o wzrok.

W takim biurowym otoczeniu nie można zapominać o miejscu siedzącym. Od jego jakości zależy, czy ciało będzie miało w przyszłości dolegliwości bólowe. Krzesło ergonomiczne dobrej jakości, stworzone z trwałych materiałów to gwarancja tego, że kręgosłup nie będzie narażony na kontuzje.

Szczególnie odcinek szyjny czy nadgarstki mogą w tej pracy boleć, praca z myszką, pisanie na klawiaturze czy wyginanie głowy tak, żeby mieć dobry wgląd w obraz na monitorze to tylko niektóre aspekty wpływające na wymiar takiej pracy biurowej. Odpowiednie siedzisko, podłokietniki czy wyprofilowany tył krzesła to podstawowe zalety tego wyboru.