Wykupywanie domen – kiedy warto?

Rozwijające się działalności gospodarcze bardzo często wykupują tylko pojedynczą domenę internetową. Taka próba zaoszczędzenia może przynieść zupełnie inny rezultat, a nawet narazić na stratę wielu klientów.

Współczesny rozwój technologii i Internetu sprawił, że domena internetowa jest podstawowym kanałem reklamowym dla firm chcących zdobywać klientów za pośrednictwem sieci.

Jakie domeny warto wykupić?

Chcąc pozyskać nowych klientów poprzez zarejestrowanie domeny w Internecie, warto jest zastanowić się nad wykupieniem większej ilości adresów. Rodzina adresów to zbiór adresów o takiej samej nazwie, ale innym rozszerzeniu. Przykładem może być google.com i google.pl. Zarezerwowanie rodziny adresów pozwoli w przyszłości na dostosowanie treści znajdującej się na stronie do potrzeb użytkowników z danego kraju. Ponadto, dzięki takiemu rozwiązaniu, właściciel domeny nie będzie musiał obawiać się straty odwiedzających na rzecz innej domeny – wykupione adresy poza „podstawowym” można w prosty sposób przekierować na stronę, w którą najwięcej się inwestuje.

Wykupienie wolnej domeny

Wolne domeny, to domeny, które można wykupić i zarejestrować. Związane są z tym opłaty, którymi są objęte zarezerwowanie adresu i przedłużenie dzierżawy.

Wykupienie zajętej domeny

Wykupienie zajętej domeny jest proste, w zasadzie tylko gdy aktualny właściciel zgodzi się ją odsprzedać. W przeciwnym przypadku to kosztowny i długotrwały proces. Niekoniecznym, ale przydatnym krokiem jest zarejestrowanie znaku towarowego. Trwa to około 40 miesięcy. Następnie należy złożyć wniosek o odebranie domeny do Sądu Polubownego przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji, i udowodnić w czasie postępowania, że wcześniej zarejestrowało się domenę o takiej nazwie, a działalność konkurencji ma na celu odebranie potencjalnych klientów lub narusza znak towarowy firmy.

O czym warto pamiętać posiadając domenę?

Posiadając zarejestrowaną domenę, przede wszystkim należy pamiętać o regularnym opłacaniu odnowienia dzierżawy. Usługodawcy mają różne okresy, po jakich nieopłacona domena wraca do puli adresów wolnych. Kiedy tam trafi, każdy będzie mógł ją zarejestrować, liczy się kolejność zgłoszenia.