Złoto inwestycyjne: 5 rzeczy, które musisz o nim wiedzieć

Złoto uznawane jest za jedną z najbezpieczniejszych lokat. Finansiści polecają zakup złota inwestycyjnego jako dobrą alternatywę dla nieruchomości, akcji czy obligacji. Jak się zabrać do zakupu złota inwestycyjnego? Wraz z naszymi ekspertami wyjaśniamy najważniejsze kwestie z tym związane.

Łatwa zbywalność, odporność na fizyczne zniszczenie czy inflację to korzyści związane z inwestowaniem  w złoto. Doświadczenia pokoleń pokazują, że zakup tego metalu to słuszna droga, by zabezpieczyć sobie bezpieczną przyszłość w niespokojnych czasach. Choć złote sztabki czy monety nie są polecane osobom, które chcą osiągnąć szybkie zyski, to jednak w perspektywie długoterminowej trudno o lepszy wybór, gdy trapią nas kryzysy gospodarcze czy zawirowania polityczne. Pytamy ekspertów o najważniejsze kwestie związane z zakupem złota inwestycyjnego.

1.     Co to jest złoto inwestycyjne?

Na rynku dostępnych jest kilka możliwości inwestowania w złoto. Potencjalni inwestorzy mogą wybierać zakup fizycznego złota albo papiery wartościowe skoncentrowane na złocie. Pojęciem złota inwestycyjnego określa się sztabki o próbie co najmniej 995 oraz złote monety, które posiadają próbę co najmniej 900. Szczegółowe kryteria złota inwestycyjnego są określone w ustawie od towarów i usług.

Co ciekawe, do złota inwestycyjnego nie zalicza się złotej biżuterii czy innych przedmiotów użytkowych wykonanych ze złotego kruszcu. Trudno je szybko sprzedać, a do ich ceny doliczana jest też wartość artystyczna. Przy ruchach czysto inwestycyjnych kunszt jubilerski ma drugorzędne znaczenie. Skup biżuterii jest oferowany za cenę tzw. złomu, a więc po cenie dużo niższej niż ta, którą zapłaciliśmy na początku.  Babciny pierścionek lepiej więc traktować jako sentymentalną pamiątkę niż lokatę kapitału na trudne czasy.

2.     Gdzie przechowywać złoto inwestycyjne?

Sztabki lub monety można przechowywać w banku, choć ceny za skrytkę mogą wynosić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Przy zasobach nieprzekraczających kilku tysięcy złotych nie za bardzo się to opłaca. Pamiętajmy też, że banki nie są czynne w niedziele i święta. Nie dostaniemy się też do skrytki późnym wieczorem, a czasem kilka godzin oczekiwania na otwarcie placówki może być sporym utrudnieniem – wyjaśnia nasz rozmówca z portalu skup.zlota.pl.  

Jeśli chcemy swoje złote zasoby trzymać w domu, niezbędny będzie zakup porządnego sejfu. Najlepiej, by był on wmurowany w ścianę lub podłogę. W przypadku sejfów wolnostojących godny polecenia model powinien ważyć około 200 kg. Odważni mogą się zdecydować na znalezienie innej, bezpiecznej skrytki, na której istnienie nie wpadnie złodziej – najważniejsze jest to, by złoto nie było łatwo dostępne i widoczne na pierwszy rzut oka.

3.     Jak kupować złoto inwestycyjne?

Sztabki i monety o różnych nominałach można dzisiaj kupić zarówno stacjonarnie, jak i w Internecie, nie ruszając się z domu. Oczywiście najważniejszym z kryteriów wyboru sprzedawcy powinna być wiarygodność i pozycja na rynku. Przy wyborze sprawdzonego dilera sprzedaż jest w pełni bezpieczna – dodaje ekspert ze skup.zlota.pl

4.     Jakie złoto inwestycyjne kupić?

Analitycy podkreślają, że rynek złota jest pod tym względem bardzo atrakcyjny. Sztabki i monety mają różną wagę, a tym samym cenę. Można je kupować w razie pojawiania się wolnych funduszy. Poza tym kupowanie mniejszych nominałów jest nawet zalecane. W trudnej sytuacji, gdy zależy nam na szybkim odzyskaniu zainwestowanych pieniędzy, łatwiej jest sprzedać 10 sztabek 20 g niż jedną 200 g. Trzeba też jednak mieć na uwadze, że koszt wyprodukowania najmniejszych sztabek jest najwyższy i ma to swoje odzwierciedlenie w finalnej cenie, a także marży dilera. Najbezpieczniej i najkorzystniej jest więc kupować średnie nominały. Przy mniejszych kwotach polecanym rozwiązaniem są też monety lokacyjne, które, podobnie jak sztabki, są dostępne w różnej wadze i wymiarach.

5.     Jak sprzedać złoto inwestycyjne?

Sprzedaż złota inwestycyjnego jest także stosunkowo prosta. Najłatwiej jest się zwrócić do dilera, u którego kupowaliśmy nasze zasoby. Skup prowadzą też jubilerzy, lombardy czy kantory wymiany walut, ale ceny są tam znacznie niższe.

Inwestycje w złoto to bezpieczeństwo i pewność w długofalowej perspektywie. Nawet najwięksi sceptycy nie mogą przejść obojętnie wobec takiego argumentu.  Złote sztabki czy monety powinny więc stać się uzupełnieniem oszczędności każdego z nas.