Jak korzystać z faktoringu?

Mimo że faktoring jest obecny na rynku usług finansowych już od wielu lat, świadomość jego istnienia jest w społeczeństwie raczej niewielka. Liczba użytkowników z roku na rok rośnie, a obroty w faktoringu biją rekordy, ale wciąż – na przykład w porównaniu z kredytami – faktoring cieszy się o wiele mniejszą popularnością. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy z pewnością jest przeświadczenie o trudnościach związanych z korzystaniem z faktoringu, podczas gdy w rzeczywistości to bardzo prosta i intuicyjna usługa. Sprawdź, jak korzystać z faktoringu i dowiedz się, kiedy się to najbardziej opłaca!

Ważne: liczba firm korzystających z faktoringu stale rośnie – po IV kwartale 2018 roku było to nieco ponad 16,9 tysięcy klientów, podczas gdy w analogicznym momencie 2020 roku liczba klientów faktorów zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów osiągnęła pułap 18,4 tysiąca.

W jakich sytuacjach warto wybrać faktoring?

Gdy firma ma zamrożone środki

Faktoring przydaje się zwłaszcza, gdy firma potrzebuje natychmiastowego zastrzyku gotówki, a aktualnie oczekuje na spłatę należności od swoich klientów. W takim układzie faktoring w PragmaGO pozwoli na odzyskanie dostępu do zamrożonych środków bez konieczności zadłużania się w banku czy firmie pożyczkowej. 

Gdy liczy się przede wszystkim czas

Inną sytuacją, w której warto rozważyć uzyskanie faktoringu, jest taka, w której finanse firmy są generalnie na dobrym poziomie i uzyskanie kredytu bankowego nie stanowiłoby większego problemu, jednak na przeszkodzie stoi długi czas oczekiwania na decyzję, a nierzadko jeszcze dłuższy okres realizacji kredytu. Faktoring wyróżnia się błyskawicznym czasem realizacji oraz minimalną ilością niezbędnych formalności – od momentu wypełnienia wniosku do otrzymania decyzji mija zwykle około 24 godzin! Bez stosów dokumentów, wizyt w oddziałach fizycznych i straty czasu bardzo szybko możesz zyskać stały dostęp do firmowej gotówki. Co więcej, angażujesz środki własne! Nawet zmiany przepisów związane z wprowadzeniem białej listy podatników VAT nie wpłynęły na sposób korzystania z faktoringu dla klientów – weryfikacji odbiorcy dokonuje bowiem faktor, czyli firma świadcząca usługę.

Dowiedz się więcej o białej liście VAT - https://pragmago.pl/porada/biala-lista-podatnikow-vat-a-faktoring/

Gdy zachodzi konieczność zrobienia zakupów firmowych

Prowadzenie biznesu to proces złożony, w którym co i rusz dochodzi do nieprzewidywalnych sytuacji. Oczywiście możemy się spodziewać, że w firmie produkcyjnej maszyny w końcu ulegną jakimś awariom, a w software house’ie komputery będą wymagały wymiany po pewnym czasie, ale często zdarzenia te dzieją się w najmniej oczekiwanym (i najmniej dogodnym) momencie. Duże firmy zwykle dysponują frakcją budżetu zabezpieczoną na poczet minimalizowania strat w nagłych sytuacjach, ale wiele mniejszych przedsiębiorstw zwyczajnie nie może sobie na to pozwolić. W ich przypadku nagła awaria czy problemy z dostawą materiałów mogą wstrzymać całą działalność, co z pewnością okaże się przykre w skutkach.

Konieczność zakupu części, wezwania serwisu czy zakupu materiałów lub towarów generuje nieprzewidziane koszty, a jeśli do tego firma oczekuje na opóźniającą się zapłatę… może po prostu tych pieniędzy nie mieć. W takim przypadku warto skorzystać z usług dodatkowych, oferowanych przez faktorów, takich jak PragmaGO. Finansowanie zakupów firmowych to w rzeczywistości rozbicie kosztu na wygodne raty, a do tego cechuje się szybkim czasem realizacji i brakiem ukrytych kosztów. To znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie niż pochopne wzięcie szybkiej pożyczki.